LETO V TOSKÁNSKU a 1O gurmánskych zážitkov, ktoré si počas dovolenky v Agriturismo Campallegro nenechajte ujsť

Väčšina z vás prichádza do Toskánska s túžbou vidieť na vlastné oči všetky tie čarovné miesta z pohľadníc a zažiť zážitky, ktoré pripomínajú tie najromantickejšie filmy. Toto všetko si môžete samozrejme naplánovať aj sami, ale ja som tu už 12 rokov a za ten čas sa mi podarilo celkom vyhodnotiť, ktoré aktivity patria k tým najobľúbenejším a vďaka ktorým sa k nám naši hostia vracajú zas a znova. Aj preto som sa rozhodla urobiť zoznam takých, ktoré by počas vášho pobytu u nás, alebo kdekoľvek v Toskánsku, nemali chýbať. A keďže sa my, ako agriturismo venujeme aj výrobe tých najlepších toskánskych dobrôt, tak sa aj moje tipy viažu práve s gurmánskymi zážitkami. Pretože povedzme si pravdu, dobré jedlo a víno v Toskánsku jednoducho nemôžu chýbať. 

Wine and food tasting v Agriturismo Campallegro

Ochutnávka vín, kde je každé víno spárované s delikátnymi produktmi z našej výroby. A ako chutí ten najlepší olivový olej? Aj to sa dozviete počas tohto večera, ktorý organizujeme priamo u nás, v Agriturismo Campallegro. Na záver tanier voňavých špagiet s našou paradajkovou omáčkou a máte postarané o dokonalý taliansky gurmánsky zážitok. 

Ochutnajte nami vybrané lokálne vína a doprajte si autentický toskánsky zážitok. Foto: Anna Kovačič

Piknik v Mediterranea Belfiore

Mediterranea Belfiore je miesto, kde všetky naše paradajkové omáčky, artičoky, či zeleninové krémy vznikajú. S láskou ich vyrába rodina Ciarlo, tri sestry, ktoré stoja za touto nádhernou štruktúrou (a jedna z nich je moja svokra) a kde si môžete vychutnať letné pikniky v pokojnom prostredí pod pergolou, a to len 200 metrov od nášho agriturismu. Samozrejme, okrem pikniku si v ich obchode môžete kúpiť aj fantastické produkty v bio kvalite. 

Piknik, romantické posedenie, alebo rodinná oslava sú za takýmto krásne prestretým stolom plným toskánskych dobrôt vždy zážitok! Foto: Anna Kovačič

Pizza party

Každý utorok sa u nás v agriturisme koná pizza party, ktorá patrí k obľúbeným eventom našich hostí. Prestierame na našej terase a v záhrade, a Marco vám vaše pizze pripravuje priamo pred vašimi očami. Aj tu platí, že vyberáme lokálne a kvalitné ingrediencie. Tým, že nie sme pizzeria, ale pizza sa pečie raz za týždeň, máte záruku čerstvosti. A ako to funguje? Večer predtým si rezervujete miesto, a v deň D sa už len pohodlne posadíte za prestretý stôl, vyberiete si pizzu a nápoje podľa vlastných preferencií (menu nájdete v aplikácii „Campallegro App“ ktorú si môžete zadarmo stiahnuť do vášho mobilného telefónu) a potom neostáva nič iné ako vychutnať si príjemný večer pod holým nebom. Veľmi ľahko sa môže stať, ak máte záujem, že sa počas večere spriatelíte s okolosediacimi a vznikne z toho večierok. A čo si určite nenechajte ujsť? Sladkú pizzu na záver. Bude sa vám o nej aj snívať.

Najlepšie lokálne ingrediencie a láska, s ktorou Marco vašu pizzu pripravuje, sú základom pre tú najlepšiu pizzu pod toksánskym slnkom.

Aperitivo v malej toskánskej dedinke

Ešte stále existujú miesta, ktoré sa nestali turistickými atrakciami, a práve takéto patria k mojim obľúbeným. Len si to predstavte. Ste na malom námestíčku, kde sú tri lokály a jeden kostol. A práve tu si sadnete, na schodoch, alebo tam, kde nájdete miesto, a objednáte si osviežujúci drink, ku ktorému vám donesú aj nejaké dobroty na zahryznutie. Keď sa tu potom začnú schádzať domáci, aby si hlučne medzi sebou prebrali všetky slasti a strasti dňa, budete vedieť, že toto je ten čas, ktorý sa označuje za „čas na aperitivo“. Zvyčajne je to po 18 hod, ale hlavne v lete to môže byť kľudne aj o 20:00 hod. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 5-1-1024x819.jpg
Aperitivo na námestí v malej toskánskej dedinke, kde zažijete autentickú atmosféru.

Západ slnka na pláži

Najbližšia pláž k agriturismu je vzdialená necelý kilometer a našou obľúbenou časťou dňa je tá, keď zatvoríme recepciu a na bicykli sa presunieme na pláž. Ja vždy prichystám niečo chutné pod zub a fľašu obľúbeného vína, takže je z toho autentický piknik počas západu slnka. A predchádza mu samozrejme kúpačka v mori. Už ste niekedy plávali naprieč slnku, ktoré zapadá a jeho posledné lúče vás jemne pohladia na tvári? Neuveriteľný zážitok. V bare u surfistov robia aj skvelé mojito, a každú nedeľu počas eventov „calasunday“ hrá živá hudba. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Dizajn-bez-nazvu-2-1024x819.jpg
Už ste niekedy skúsili ostať na pláži až do večera? Piknik pri západe slnka, to je také talianske!

Večera vo vinici

Do vinice prichádzate v čase, keď na toskánskom pobreží zapadá slnko. Čarovné miesto, kde je všetko pripravené na to, aby ste mohli stráviť večer, na ktorý budete ešte dlho spomínať. Pohár vychladených ružových bubliniek na prípitok, hlas speváka, ktorého tóny vás budú sprevádzať celou večerou a fantastická viacchodová večera, kde ku každému jedlu ochutnáte víno, ktoré ho skvele dopĺňa. My nemáme vinice, takže víno nevyrábame, ale našťastie máme kamarátov, ktorí robia výborné víno v bio kvalite, a radi vás k nim pod viníc pošleme. Na večeru, alebo aj na ochutnávku. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 7-1-1024x819.jpg
Večera vo vinici pod nočným toskánskym nebom plným hviezd. Foto: Anna Kovačič

Deň na pláži v štýle „dolce vita“

Vedeli ste, že na toskánskom pobreží existuje mesto, kde sa v 50-tych rokoch schádzala talianska filmová smotánka a vilku na útese tu vlastnil aj Marcello Mastroiani? Jedna z mojich obľúbených pláží má presne takýto „vibe“ a hoci si tu za slnečník a lehátka treba zaplatiť, s týmto výhľadom, skvelým jedlom a atmosférou si aj vy poviete, že toto je presne to pravé toskánske leto. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 8-1-1024x819.jpg
Deň na pláži v štýle „la dolce vita“ je nezabudnuteľný zážitok.

BBQ a bistecca alla fiorentina v Agriturismo Campallegro

Čo by ste povedali na pravú toskánsku grilovačku, ktorej protagonistom je preslávený t-bone steak známy aj ako „bistecca alla fiorentina“? U nás v agriturisme sa griluje každý štvrtok a je to niečo, čo by ste si nemali nechať ujsť. Začíname predjedlom, ktorého výber a prípravu Marco starostlivo a do detajlov plánuje, potom prichádza preslávené „masíčko“ s pečenou zeleninou a na záver dezert. Samozrejme, môžete si vybrať zo širokého výberu lokálnych vín, ktoré sme osobne ochutnali a vybrali. Ale viete ako, k stejku vám vždy budem odporúčať červené víno, pretože je to jednoducho dokonalá kombinácia a nič iné ako červené si s jeho konzumáciou nedokážem predstaviť. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 9-1-1024x819.jpg
Bistecca alla fiorentina

Ochutnávka vín v Bolgheri

Nachádzame sa necelých 20 km od Bolgheri, známej vinárskej oblasti, kde je výber vín a vinárstiev naozaj široký. Momentálne je registrovaných 66 vinárstiev a väčšinu z nich som osobne navštívila a písala som o nich aj články do odborného časopisu Vinotéka, takže sa odvážim tvrdiť, že viem, kam vás poslať, aby ste mali dokonalý vinársky zážitok. A nie len to. aj návšteva samotného mestečka môže byť gurmánskou záležitosťou, ak viete kam ísť a čo ochutnať. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 10-1-1024x819.jpg
V Bolgheri je 66 vinárstiev. A ja vám rada odporúčim také, ktoré je pre vás vybraté „na mieru“.Sea food a street food 

K toskánskemu pobrežiu ryby a morské plody jednoducho patria a ak ich máte v obľube, tak by ste si nemali nechať ujsť kulinársky zážitok. Spaghetti alle vongole, morský vánok a pohár vychladeného bieleho „Vermentina“. To je to, čo si z dovolenky na toskánskom pobreží budete pamätať. Tie moje obľúbené nájdete v Marina di Cecina, a rada vám s výberom, či s rezerváciou pomôžem. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 11-1-1024x819.jpg
Linguine s morskými plodmi, more a pohár vychladeného Vermentina. Wha
Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.