Talianska nevesta

Povedať áno, a stať sa naozajstnou talianskou manželkou, alebo si naďalej užívať sladký život so slovenským priezviskom? Aj keď, to priezvisko by sa ani sobášom nemuselo zmeniť, keďže v Taliansku si ženy zo zákona ponechávajú to svoje rodné. Aj preto možno na poštových schránkach vždy nájdete dve mená, a nemusí sa jednať o rodinu, kde sa spojilo viac rodín. Ak sa jednoducho narodíš ako Giuglietta Fantozzi, tak ňou ostaneš aj keď tvojim nastávajúcim bude Tommaso Trussardi, jeho meno ťa vôbec nezachráni. 

Ale späť k sobášu. Ak by som sa naozaj rozhodla, že chcem môjmu mužovi vysloviť to slastné sí, tak by som si hneď teraz musela začať odkladať z výplaty do prasiatka. Toskánske svadby totiž nikdy nejdú pod cenu, a keď už raz svadba, tak poriadna! Keď tak počítam, tak na skromnejšiu svadbu na pobreží s dobrým jedlom a pitím by sme potrebovali minimálne 20 tisíc. A kde sú šaty? Pre Talianky je výber svadobných šiat úplne svätá záležitosť. Majú byť honosné, exkluzívne, sedieť ako uliate a na ich tvorbe má byť podpísaný niektorý z najlepších módnych dizajnérov. Nech to stojí, čo to stojí, pretože pri výbere svadobných šiat sa na cenu jednoducho nepozerá. A čo ak sú naozaj ale naozaj drahé ako svet? V tomto prípade do scenára vstupuje banka, ktorá má práve na takéto príležitosti špeciálne úverové balíčky. 

Veľmi dôležitá je lokácia, ale ešte viac, než secesný výhľad a romantické zákutia, je jedlo a výber slávnostného menu. Zatiaľ všetky toskánske svadby, čo som absolvovala, boli hlavne o viacchodovom obede, po ktorom som sa nevládala zdvihnúť zo stoličky. Našťastie, do tanca ma nikto nikdy nevyzval, lebo hudba slúžila len ako kulisa. Po výdatnom obede v kruhu blízkej rodiny prichádza na radu druhá časť, a to aperitív a krájanie torty so širšou rodinou a známymi. Tu sa mnohé Talianky prezúvajú z opätkov do balerínok a festa pokračuje presne dovtedy, kým všetci nezjedia svoj kúsok torty a nedopijú sekt. Potom sa vypne hudba, a za nekončiaceho lúčenia sa všetci pomaly presúvajú k svojim autám. Piť môžu všetci, pretože aj policajti vedia, ako to na takých talianskych oslavách chodí, a ak príliš nepresiahnete povolený limit 0,5 promile, tak vás bez problémov pustia ďalej.

Samozrejme, píšem o svadbách bežných smrteľníkov. Taká Chiara Ferragni, ktorej rozprávková svadba bola v roku 2018 v Taliansku viac sledovaná než kráľovská svadba Meghan a Harryho, určite nemusela kontrolovať rozpočet. Mne by sa na rozdiel od štýlových honosných svadieb viac páčila jednoduchá plážová romanca, s ležérnymi bielymi šatami v boho štýle, rozpustenými vlasmi s čelenkou z margariet, môj muž by mal na sebe leň voľnú ľanovú košeľu a nohavice, celá ceremónia by sa konala pred západom slnka na pláži a potom by sa hodovalo a tancovalo až do rána bieleho. Môj muž má však úplne inú predstavu. On by vybral tú najlepšiu reštauráciu, pozval by všetkých, koho by sa pozvať patrilo, a som si istá, že by vybral aj tie najlepšie vína. Ale pre mňa je to príliš klasické a neoriginálne. Ale možno raz, keď nájdeme zlatú strednú cestu, možno vtedy príde aj na náš veľký deň. Ale jedno viem určite, moje priezvisko ostane nezmenené. 

Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.