Navštívte Bolgheri v štýle „La dolce vita“

Jedným z mojich dvoch najobľúbenejších miest v Toskánsku, kam by som vás určite poslala, je malé, vinicami obklopené mestečko Bolgheri. Je to miesto, kde čas zázračne stojí a dovolí vám úplne spomaliť. Bolgheri je presne to miesto, kde sa domáci vyberú v spoločnosti rodiny a priateľov na pomalý nedeľný obed, a kde si v zamračený deň môžete v jednej z mnohých vinoték dať pohár červeného vína a „tagliere“ so syrmi a olivami. Je to to miesto, kde si aj vo februári môžete dať obed na vonkajšej terase, pretože keď je teplo, nič nie je príjemnejšie ako slnkom ohriata tvár v malebnom Bolgheri. 

Nič nie je príjemnejšie ako slnkom ohriata tvár v malebnom Bolgheri. 

Bolgheri je vo svojej podstate veľmi malé mesto, ktoré si môžete prejsť aj za 10 minút. Možno si aj poviete, ok pekné, ale čo teraz? Na čo nás sem tá Veronika vlastne poslala? Tak si to poďme ukázať pekne spolu. Všetko to začína už po ceste (autom, scootrom, alebo aj na bicykli), keď z hlavnej cesty odbočíte na smer Bolgheri, kde vás do mesta dovedie rozprávková päťkilometrová alej „Viale dei cipressi“, pozdĺž ktorej stojí 2400 mocných cyprišov. Ak vám hovorí niečo názov „Sassicaia“, tak práve pozdľž tejto cesty natrafítete na slávne vinárstvo, ktoré toto výnimočné víno vyrába.

TIP: Táto cesta je aj obľúbeným photopointom pre svadobných fotografov a influencerov. Kto nemá fotku z tejto slávnej aleje, akoby v Bolgheri ani nebol. 

Ešte pred tým, než sa priblížite k vstupnej bráne do centra Bolgheri, nájdete po pravej ruke platené parkovisko. To je zároveň taký môj „meeting point“ s hosťmi, kde sa stretávame, keď sa spolu rozhodneme spoznávať krásy Bolgheri. Kamenné mestečko bolo aj domovom známeho spisovateľa Giosuè Carducciho, ktorý o tomto kúsku Toskánska napísal krásne básne. Dom, v ktorom býval, sa nachádza priamo v centre Bolgheri. Stojí pri ňom aj socha „Nonny Lucie“, spisovateľovej babičky, ktorá je tiež obľúbeným objektom pre fotku.

Ak si prejdete všetky uličky a malé obchodíky, tak zistíte, že vlastne „už nemáte čo ani robiť“. Aj preto vždy odporúčam Bolgheri buď pred obedom, alebo pred večerou. Lebo potom vás lákavé vône zavedú do jednej z malebných reštaurácií, kde si môžete pochutnať na výborných toskánskych špecialitách. Možno práve tu ochutnáte cestoviny s omáčkou z diviaka alebo slávny florentský steak „la bistecca alla fiorentina“.  

U mňa je však menu v Bolgheri takmer vždy jasné. Tanier toskánskeho predjedla „antipasto toscano“ príjemne skráti čakanie a nabáda ochutnávať rôzne špeciality. Ja nikdy neodolám plátku „finocchiony“, (toskánska saláma s feniklovými semiačkami), olivám či nakladaným artičokom, a samozrejme crostino toscano- opečený chlebík s pečeňovým krémom. A potom si vždy s nadšením počkám na tanier „tagliolini al tartufo“- cestoviny s hľuzovkami. V kombinácii s červeným vínom je to niečo, čo považujem za jedno z mojich najobľúbenejších jedál toskánskej kuchyne celkovo. 

Čo si odniesť z Bolgheri

Bolgheri je známa vinárska oblasť, ktorú preslávilo červené víno „Sassicaia“ a ktorú ja bez okolkov považujem za kráľovnú medzi toskánskymi vínami. Takže ak ste milovníkmi vína a chcete investovať, práve tu si môžete zakúpiť tie najlepšie vína z oblasti Bolgheri. K tým najznámejším patrí Sassicaia, Ornellaia, Masseto, Guado al Tasso, Grattamacco, Macchiole. A vlastne, do vinárskej oblasti Bolgheri sa radí až 65 vinárstiev, kde väčšinou natrafíte na výborné vína. (Píšem väčšinou, lebo raz sa mi už stalo, že mi počas ochutnávky vína jednoducho nechutili, ale ako všetko, aj toto je veľmi osobná vec a koľko ľudí, toľko chutí.) Ak si chcete zobrať domov chutné víno za priaznivú cenu, tak siahnite po fľašiach s označním „Bolgheri Rosso“.

Ja rada a často odporúčam návštevu Bolgheri v spojení s ochutnávkou vína v niektorom z okolitých vinárstiev, kde sú ceny vína vždy najlepšie. 

Neviem, či je za tým všetkým atmosféra, ktorá v Bolgheri vládne, víno, ktoré vás omámi svojou vôňou a chuťou (aj keď ja sem často chodím aj „len“ na kávičku, takže to spolu nemusí súvisieť), ale je to jedno z tých miest, kam vždy chodím s radosťou a odchádzam s dobrou náladou, kam posielam všetkých milovníkov Toskánska, vína, alebo aj oboje, a kde by som určite poslala aj vás. A ak sa raz do Bolgheri pozriete aj osobne, tak nezabudnite spomaliť, a zhlboka nasávať jeho úžasnú atmosféru. A urobiť si na pamiatku peknú fotku.

Čo v Bolgheri s deťmi?

Určite si nemôžete nevšimnúť zmrzlináreň, ktorá je v oldschool štýle a väčšinou na ňu stojí rad. Oprávnene, táto zmrzlina je fakt výborná. Je spojená s barom (čo v Taliansku zahŕňa aj kaviareň či vináreň), takže si môžete dať ak obľúbenú kávičku či pohár vína.

A pozor, hneď pred ňou je aj miniatúrne detské ihrisko. Také akurát na zabavenie sa, kým si dopijete svoj nápoj. V Bolgheri existuje len jedno miesto, kde predávajú aj hračky a suveníry pre deti, takže tou najväčšou nástrahou možno bude veľmi pravdepodobne tá zmrzlina. Ja mám veľmi rada aj malé námestie v strede Bolgheri, pretože sme si tam často posedeli, kým sa deti bezstarostne hrali.

Bolgheri je miesto, kam chodím s mojím synom už od malička. A odporúčam ho aj hosťom, ktorí prídu do Toskánska s deťmi a chcú si urobiť malý nenáročný výlet. Tip na konkrétne reštaurácie, ktoré v Bolgheri považujem za kidsfriendly, nájdete v mojom e-booku „Po Toskánsku s deťmi.“


Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.