Čo si predstavíte vy, keď začujete slovo Toskánsko? Ja si spomeniem na vysoké cypriše pozdĺž cesty, ktoré vedú k usadlostiam na kopci a lemujú ich vinice a olivové háje. Myslím na zvuky rušnej Florencie a keď zavriem oči, cítim jej vôňu. Myslím na chládok degustačných miestností a na vôňu čerstvo uvarených cestovín s omáčkou z diviaka, ku ktorým sa tak skvele hodí pohár červeného vína. Myslím na úzke uličky malých kamenných dediniek a na dedkov posedávajúcich pred miestnym barom. A vždy myslím na to, aké veľké šťastie je mať toto všetko na dosah ruky.
Môj prvotný plán, keď som si v marci 2012 kúpila jednosmernú letenku do Pisy, bol život v mojej milovanej Florencii. A aj som tam 4 mesiace bývala, ibaže to pobrežie ma stále každý víkend lákalo a nakoniec aj zlákalo. Ale v tom krátkom období, keď som za svoj domov mohla označiť Florenciu, som cez spoločných známych spoznala Slovenku Natáliu, ktorá v tom čase zakladala dnes úspešný projekt „Si Toskánsko“ a to bolo aj moje „prvýkrát“ v Chianti. Pamätám si, že jedno z prvých miest, ktoré som vtedy navštívila, bolo vinárstvo rodiny Antinori a všade pri ceste kvitli vlčie maky. A bolo to celé také malebné a gýčovo toskánske.
Tak naozaj som však Chianti začala objavovať až potom, keď som spoznala Aničku Šterbákovú, Slovenku z Kežmarku, ktorá v tejto krásnej časti Toskánska žije so svojou talianskou rodinou už vyše 20 rokov a vedie tu nádherné agriturismo. Pamätám si našu prvú návštevu v nádhernej usadlosti Agriturismo Tenuta Branca pri dedine Mercatale Val di Pesa. Bol november a vládlo také to pravé jesenné melanchonické počasie s mrholením a hmlou. Mojím snom bolo vtedy vidieť ráno ako usadlosti na kopcoch vystupujú z hmly. Viete, presne taký ten gýčový jav, aký poznáme z filmov o Toskánsku. A presne tu som toto prvýkrát videla na vlastné oči a odvážim sa tvrdiť, že malebná časť Toskánska, Chianti Classico, len pár kilometrov pod Florenciou, je podľa mňa prototypom pohľadnicového toskánskeho vidieka.
Agriturismo Tenuta Branca je historická usadlosť v srdci Chianti Classico,ktorá patrí rodine Branca (určite mnohí z vás poznáte Fernet Branca) a Anička ho už roky vedie. Pre mňa je toto miesto jedným z tých miest, ktoré sa mi zapísalo pod kožu a ku ktorým sa rada vraciam v myšlienkach a aj v skutočnosti. Niekedy, keď mám náročnejšie dni, tak snívam o tom, že sedím u Aničky na múriku a dívam sa do gýčovej toskánskej krajinky s cyprišmi. Dokázala by som tam takto presedieť hodiny a hodiny. Pretože do Chianti chodím okrem iného hlavne rozjímať a dívať sa na všetky tie krásne miesta, ktoré mi zakaždým berú dych. A keďže si toto miesto obľúbil aj môj syn, ktorý ho prvýkrát navštívil ako 1-ročný, nesmie chýbať ani v mojom eBooku Po Toskánsku s deťmi.
Zvláštne, ale väčšinou som bola v Chianti hlavne na jeseň alebo v zime. Tá zima je tam podľa mňa akosi ešte pomalšia a studenejšia, nikde nikto, len divá zver ktorá sa v noci pomaly vkráda do viníc. Ale ja milujem takéto melanchonické počasie, rada sa prechádzam zamračeným Toskánskom a potom sa ešte radšej zohrejem teplým cappuccinom alebo pohárom lahodného Chianti Classico na niektorom z malých námestí ospalých toskánskych dediniek. Lebo aj o tomto je čas strávený v Chianti. Človek sa naučí spomaliť a len tak byť. A toto je presne to, čo vám počas vašej návštevy tejto malebnej krajiny odporúčam. Stíšte svoje vnútro a nasávajte všetko, čo vám táto krajina ponúka. Nasávajte život a všetko, čo vám tu príroda aj ľudia prestrú. Načerpajte tu novú chuť do života a ak chcete, kľudne si pri tom otvorte fľašku Chianti Classico. Aj ja to robím za každým, keď som v tejto krásnej časti.
Ak by ste sa ma pýtali, ktoré je najkrajšie miesto v celom Chianti, tak by som vás určite poslala ku Aničke do Agriturismo Tenuta Branca. Teraz, keď to mám už odskúšané na vlastnej koži v každom ročnom období, s ľahkosťou vám ho môžem odporúčať. Kedykoľvek. Na jar, pretože celé Chianti je posiate vlčími makmi. V lete, lebo nie je nič upokojujúcejšie ako stráviť deň pri bazéne s výhľadom do toskánskej nádhery. Na jeseň, lebo u Aničky je tá jeseň pravá, s padajúcim lístím a rannou hmlou. V zime, pretože celá krajina odpočíva a ráno je na tráve prízemný mráz a nič nie je príjemnejšie ako si pri ohni zjesť pečené gaštany a zapiť ich červeným vínom. Chianti je podľa mňa destinácia na celoročnú dovolenku. Pretože to nie je len dovolenka, ale aj spôsob, ako sa vrátiť k sebe. A potom, všetky slávne veľké mestá sú odtiaľ vzdialené len na skok.
Ak by ste mali záujem o autentické ubytovanie v Chianti v Agriturismo Tenuta Branca u mojej slovenskej kamarátky Aničky Šterbákovej, ktoré vám ja plne odporúčam, tak ju kontaktujte priamo prostredníctvom emailu: info@tenutabranca.com
Panzano je jedno z tých miest, do ktorých sa s najväčšou pravdepodobnosťou zamilujete. A áno, je známe aj vďaka mäsiarstvu a reštauráciám Daria Cecchiniho, kvôli ktorému sem chodia ľudia z celého sveta. Mne sa však Panzano spája s pre mňa oveľa významnejším človekom, Stefanom Salvadorim, manželom mojej vyššie spomínanej kamarátky Aničky, ktorý tu v Panzane viedol krásnu Vinotéku. A že to robil úplne originálnym spôsobom. Dodnes si pamätám, ako stojí pred svojou vinotékou „Accademia del Buon Gusto“ v Panzane vo svojom červenom klobúku. Dodnes mám pred sebou hodinové ochutnávky sediac na stoličkách zo starého kina. Dodnes si pamätám, ako ročný Lorenzo silou mocou chcel strčiť malý prštek do pohára s lahodným Chianti Classico a ako sa po ňom slastne oblízal. Dodnes si pamätám v Panzane stŕme schody vedúce ku kostolu. Vždy keď tam som, tak zájdem zapáliť sviečku za nášho kamaráta Stefana, ktorý naďalej žije v našich spomienkach.
Vinárska oblasť pod Florenciou, ktorej symbolom je čierny kohút, presne to je to povestné Chianti Classico, známe vďaka lahodným červeným vínam vyrábaných z odrody Sangiovese. Chianti Classico je mladšie víno, ktoré si dáte pri akejkoľvek príležitosti. Ak chcete sýtejšie a výraznejšie víno, tak siahnite po Chianti Classico Riserva, ku ktorému sa skvele hodia všetky tie mäsové kulinárske dobroty, ktoré toskánska kuchyňa ponúka. Omáčka z diviaka, diviak na rôzne spôsoby, divina, hovädzí steak „bistecca alla fiorentina“, rôzne salámy a šunky. PS: Nezúfajte, ani ak ste vegetariáni a objednajte si ribollitu (zeleninová polievka so strukovinami), pappa al pomodoro alebo letný šalát panzanella s kúskami chlebíka.
A kam v Chianti? Mne sa veľmi páči námestie v Greve in Chianti, kde si vždy rada posedím pri kávičke alebo dobrom jedle. Malou, ale veľmi dojímavou je dedinka Volpaia, kde čas zázračne stojí. Ale ak by som si mala vybrať len jedno jedniné miesto, tak si urobím nákup a idem rovno k Aničke do Agriturismo Tenuta Branca, a okrem prechádzok po viniciach a olivových sadoch by som len sedela na múriku, dívala sa do neznáma a snívala.
Chianti je celosvetovo známe aj vďaka tomu, že si tu svoju usadlosť kúpil aj známy spevák Sting so svojou manželkou Trudi. Samotná usadlosť nie je verejnosti prístupná, ale môžete si ju rezervovať na svadbu alebo na rôzne exkluzívne eventy. Ak si však chcete odkrojiť kúsok Stingovej atmosféry, tak sa choďte najesť k nemu do pizzerie. Nie, veľmi pravdepodobne ho tam nestretnete a ani vám nič nezaspieva. Áno, sú aj lepšie pizzerie. Áno, je to podľa mňa komerčná záležitosť. Víno je fajn, ale viac ma ohúrili etikety a originálne názvy ako to, čo je vnútri fľaše, aj keď musím uznať, že som ešte neochutnala všetky. My sme totiž urobili jednu vec. Do wine shopu sme šli pred večerou. A je to všetko veľmi štýlové, takže sme sa neodolali a nakúpili sme všetko možné. Ale nie som si istá, či by sme šli na nákup vín aj po večeri v reštaurácii. A aká bola večera? Predjedlo fajn, na pizzu sme čakali skoro hodinu a syn ju ohodnotil ako „mami, to je taká pizza akú robia aj na Slovensku“, takže si urobte názor sami, víno OK, dezert sme radšej už neskúšali a káva bola dobrá. Čo ma však ohúrilo najviac, bola krásna lokalita, s príjemnou atmosférou.