Rok v Toskánsku: Kedy je ideálny čas na jeho návštevu?

Často dostávam otázku, kedy je ten správny čas navštíviť Toskánsko, a hoci to podľa mňa naozaj závisí od vašich individuálnych potrieb a požiadaviek, snažila som sa dať dokopy pre a proti každého mesiaca v roku a ako bonus vám k tomu pridávam aj moje konkrétne tipy, čo sa v ktorom období dá robiť. Berte prosím pri čítaní ohľad na to, že žijem na toskánskom pobreží, takže sú tomu prispôsobené aj jednotlivé možnosti. 

GENNAIO (JANUÁR)

Mesiac, ktorý by som prirovnala k pondelku po dlhom víkende. Doznievajúce sviatky mnohé reštaurácie uzatvoria (viac)mesačnou pauzou. Aj väčšina hotelov zíva prázdnotou a mnoho z nich skôr ako na jar ani neotvorí. So zármutkom zisťujem, že aj moje obľúbené kúpele sú na mesiac zatvorené. Tak čo teraz? Ak ste vo veľkých mestách ako Florencia, Pisa alebo Lucca, tak samozrejme očakávajte mestský život v plnom prúde. Aj my často chodíme načerpať energiu medzi ľudí práve sem. A tiež sú tu teraz celkom dobré výpredaje. Ale, čo mám na tomto mesiaci naozaj najradšej, sú dlhé prechádzky po prázdnom pobreží.

Sú dni, keď je hladina mora ako zrkadlo, sú dni keď je more rozbúrené a vietor so sebou prináša obrovské vlny. Zimné more má svoje čaro a pre mňa je to miesto, kde vždy načerpám novú inšpiráciu, nápady a aj chuť do bežných činností.

TIP: My sme v Agriturismo Campallegro otvorení okrem novembra celoročne. Ale odporúčam len vtedy, ak potrebujete pokoj a kľud, máte k dispozícii auto a nevadí vám, že je mnoho reštaurácií a „cool“ lokálov zatvorených. Na druhej strane si môžete uvariť talianske špeciality priamo v apartmáne, a nákup tých najlepších produktov môžete absolvovať buď na recepcii, alebo v 200 metrov vzdialenom obchode Mediterranea Belfiore. 

Zostať v januári na pláži počas slnečných dní až do západu slnka je príjemná povinnosť.

FEBBRAIO (FEBRUÁR)

Konečne všetko začína ožívať, a hlavné slovo má karneval. Jeden z najznámejších karnevalov prebieha v prímorskom meste Viareggio. Je to, myslím si, príjemný zážitok pre malých aj veľkých. Ale na mňa príliš veľa hluku aj ľudí. Asi som už zvyknutá na tichý a pomalý život na zimnom pobreží a takéto „casino“ nie je príliš podľa môjho gusta. Čo však odporúčať môžem s radosťou, je karneval v malých mestách či dedinách. Zvyčajne prebieha cez víkend v popoludňajších hodinách, všetky deti hrdo predstavia svoje kostýmy, v ktorých po sebe hádžu farebné coriandoli (konfety). Aké krásne talianske slovíčko, jedno z mojich najobľúbenejších! Samozrejme nechýbajú sladké frati a bomboloni (šišky) posypané cukrom. Inak je podľa mňa februárové Toskánsko také nemastné neslané. Ideálne tak na víkend vo Florencii, kde si budete návštevu múzeí prekladať kávičkou, aperitívom a potom chutnou večerou. 

Morský vánok, slnko, kávička alebo aperitívo. Nie je to presne to, čo vám počas sychravej zimy tak chýba?

MARZO (MAREC)

Marec je pre mňa zvyčajne mesiacom každoročného znovuzrodenia. Dni sú dlhšie, slniečko hreje každým dňom o niečo viac, každým týždňom pribúdajú reštaurácie a lokály, ktoré sa chystajú na prichádzajúcu sezónu. Návštevu Toskánska v marci vám odporúčam, ak máte potrebu načerpať pozitívnu energiu zo slnka, z ľudí, z pekného prostredia. Ale samozrejme musíte rátať s tým, že môže aj pršať a preto je fajn mať plán B. Ak ste s deťmi, tak môžete navštíviť napríklad akvárium v Livorne, ktoré patrí k našim obľúbeným spotom počas daždivých dní. Ak trávite v Toskánsku romantický predĺžený víkend, tak si asi zábavu nájdete nech sa deje čokoľvek. Pre mňa je však výborným osviežením pobyt v prírodných kúpeľoch, ideálne, ak sú spojené aj s ubytovaním a chutným jedlom.

Podľa mňa je na Toskánsku krásna práve jeho rôznorodosť. Kultúra, umenie, príroda, termálne pramene, more, chutné jedlo, skvelá káva. V takomto zložení to nemôže byť iné ako príjemné. Podľa mňa je na Toskánsku krásna práve jeho rôznorodosť. Kultúra, umenie, príroda, termálne pramene, more, chutné jedlo, skvelá káva. V takomto zložení to nemôže byť iné ako príjemné.

Moje každoročné marcové znovuzrodenie vo Florencii.

APRILE (APRÍL)

Mesiac, ktorý zvyčajne otvára sezónu, domáci nazývajú aj „la bella stagione“. Ak sa chcete vyhnúť masám ľudí, ktorí po zime ožívajú a povinne vychádzajú zo svojich brlohov, tak sa vyhnite veľkonočným sviatkom. Ale ak vám ľudia nevadia, tak počas veľkonočných sviatkov zažijete v apríli augustové Toskánsko. Samozrejme, nie čo sa stupňov celzia týka, ale počtu ľudí a vybookvaných hotelov. A tiež si dajte pozor na termín 25.4., čo je v Taliansku štátny sviatok a Taliani hromadne vyrážajú na grilovačky do prírody alebo na pobrežie. Čo ma v tomto období fascinuje je fakt, že keď je pekne, mnohé reštaurácie prestierajú stoly a  servírujú aj priamo na pláži. Teda tam, kde v lete nájdete lehátka a slnečníky.

Len si to predstavte, sedíte si na pláži v krátkom tričku, na očiach slnečné okuliare, slniečko vám príjemne zohrieva tvár, odpijete si zo svojho vínka, a čakáte na svoju porciu lahodných cestovín. La dolce vita!

Len počas jarných mesiacov môžete zažiť prestieranie priamo na pláži a obedovať s pohľadením slnečných lúčov.

MAGGIO (MÁJ)

Každý rok môže byť máj v úplne inom znení. A tiež je rozdiel, či je začiatok, alebo koniec mesiaca. Pamätám si, ako na začiatku mája neustále pršalo, ale tiež na to, ako jedného dňa z ničoho nič prišlo pekné teplé počasie s príznakom leta. Zvyčajne koncom mesiaca v agriturisme otvárame aj bazén a všetko značí príchod horúcich dní. Jarné mesiace sú ideálne aj na príjemné ochutnávky vo vinárstvach, ktorých je v Toskánsku neúrekom. Je to aj mesiac, keď pre našich hostí organizujem najviac ochutnávok.

„Ja sa špecializujem na oblasť Bolgheri, Montescudaio a Riparbella, pretože žijem blízko, mám ich osobne odskúšané a viem podľa požiadaviek klientov poradiť, do ktorého vinárstva ísť, aby z toho mali zážitok“

Ovčí syr pecorino a bacelli sú súčasťou všetkých (prvo)májových osláv.

GIUGNO (JÚN)

Ak stíhate dovolenku pred 10.6., tak si určite bookujte tento termín! Okrem toho, že je teplo a príjemne, ešte nezačali školské prázdniny, čo znamená aj viac priestoru na pláži. Všetci majú ešte veľa energie, takže ten servis bude stokrát lepší a vy si to užijete na maximum. S príchodom leta máme všetci veľkú chuť pustiť sa do novej sezóny vo veľkom štýle, a dopriať hosťom to najlepšie z nás. (Táto energia nie je nekonečná, aj keď vás práca baví. Začiatkom jesene z nej akosi vždy pomaličky ubúda. Nie je to pravidlom, ale zvyčajne to tak naozaj je). Takže ak sa pýtate ktorý je ideálny mesiac na návštevu Toskánska, tak za mňa je to určite mesiac jún. Dni sú teplé, dlhé, kvitne levanduľa, a vo vzduchu to iskrí. Milujem ten čas, keď odštartujeme leto piknikom na pláži. Zvyčajne pripravím náš obľúbený cestovinový šalát „pasta al freddo“, k tomu prvé mojito z baru u surfistov na pláži za domom, a keď sa potom po ceste cez píniový les vyroja stovky svätojánskych mušiek ako v rozprávke, tak moje srdce plesá pravým, nefalšovaným šťastím.   

Ideálnym dopravným prostriedkom na toskánskom pobreží je počas leta bicykel. Pláž, o ktorej píšem a kam chodíme najčastejšie- a nie len preto, lebo je k nám najbližšie, sa volá Le Gorette. Asi nemusím zdôrazniť, že patrí k mojim najobľúbenejším. Foto: Anna Kovačič

LUGLIO (JÚL)

Verím, že ste si stihli zarezervovať ubytovanie ešte začiatkom roka a že sa teraz už len pripravujete na vašu toskánsku dovolenku. Zohnať pekné ubytovanie v Toskánsku „last minute“ nie je veru bežné. Môže sa stať, že niekto musí svoj pobyt zrušiť, ale je to skôr náhoda. V júli sa na pobreží zvyčajne robia týždňové pobyty od soboty do soboty, aj my to tak robíme, tak aby ste neboli prekvapení. Júl patrí morským radovánkam, pláži, večeraniu pod holým nebom, ktoré doobedu dospíte pri bazéne, výletom do blízkych aj vzdialenejších miest, výletom na okolité ostrovy, alebo sa požičanou loďkou preveziete k majáku. A s príchodom západu slnka je čas na aperitívo! Pekne v talianskom štýle. Koniec júla a začiatok augusta patrí k najobľúbenejším týždňom aj pre našich zahraničných hostí. Pozor, práve oni sú tí, ktorí si ešte pred odchodom zarezervujú apartmány na ďalší rok. To len keby vás zaujímalo, ako je možné, že začiatkom roka sú tie najlepšie vždy vybookované. 

Takto vyzerá pravé talianske aperitívo v Mediterranea Belfiore, pár metrov od nás, a nesie sa vždy v znamení hojnosti, čerstvých lokálych surovín a farieb. Dobré víno nesmie chýbať, ale nájdete tam aj nealkoholické alternatívy.

AGOSTO (AUGUST)

Zvyknem vravieť, že by som do Talianska na dovolenku v auguste nešla ani zadarmo. Pravda je však taká, že to tu najviac žije práve v auguste. Každý večer sa niečo deje, ulice, námestia aj prímorské promenády sú plné ľudí, ktorí si užívajú vytúženú dovolenku. Najviac Talianov na meter štvorcový nájdete práve v auguste a ak vám nevadia hlučné rodiny, tak poďte do toho. Pripravte sa však na najvyššie ceny za ubytovanie, za slnečníky, za všetko. A úplne najvyťaženejší týždeň je ten, počas ktorého sú „letné Vianoce“- Ferragosto. Ten môžete buď milovať (ak máte voľno a užívate si horúci večer s talianskymi priateľmi), alebo nenávidieť (ak ste v práci a musíte sa starať o tých, ktorí oslavujú . Tento rok vychádza Ferragosto na utorok, čo znamená pizza party v agriturisme- takže sa staráme my. Ešte dobre, že nás to všetkých baví, takže je to vlastne zábava aj pre nás.  

V auguste na pláž? Ešte pred rokmi by som povedala, že v žiadnom prípade. Ale priznávam, má to niečo do seba.

SETTEMBRE (SEPTEMBER)

Každý rok ho tak očakávam, a keď príde, tak je to potom pre mňa vždy tým pomalým nemastným-neslaným mesiacom, keď už nie je leto, ale nie je ani jeseň a je ťažké sa s tým zmieriť. Ťažko sa lúči so životným štýlom, ktorý tu prevláda počas leta. Ale aby som septembru nekrivdila, tak má niečo do seba. Je to mesiac, kedy chodíme k moru najčastejšie. Ľudí a slnečníkov za poplatok ubúda, more je priezračné a keď sa podarí počasie, tak si fakt môžete užiť horúce dni plné slnka a zmrzliny. Ale môže sa stať aj to, čo sa stalo v roku 2022, že dva týždne neustále pršalo a jednoducho bola všade zima. Niektorí hostia, ktorí mali v pláne cyklotúry po Toskánsku sa dokonca rozhodli svoj pobyt ukončiť skôr. A boli aj takí, ktorým ani zlé počasie nevadilo a podnikli sme s nimi zaujímavé ochutnávky vína v okolí. Vždy je to o tom, ako ste nastavení. Počasiu sa rozkázať síce nedá, ale vždy si to môžete urobiť tak, aby ste si voľné dni vychutnali na maximum.

September si žiada veľa dobrej kávy a veľa pekných výhľadov. Ale už ustupujú horúčavy, čo praje výletom po okolí. Na fotke sa kochám výhľadmi v mojej obľúbenej Pienze.

OTTOBRE (OKTÓBER)

Myslím si, že pre milovníkov teplej jesene nie je ideálnejšie miesto, ako jesenné Toskánsko. Ak si ráno chcete dať kávičku s výhľadom, na obed sa okúpať v mori, poobede sa zúčastniť niektorej z mnohých osláv, ktoré sa v okolí konajú, a večer si posedieť pri krbe s pohárom červeného vína a pečenými gaštanmi, tak ste na správnom mieste. Posledný október bol mimoriadne slnečný, a my sme sa stihli aj okúpať na jednej z najkrajších toskánskych pláží v oblasti Maremma, v slávnej Cala Violina. Vedie k nej asi hodinová pešia prechádzka, ale potom sa ocitnete v krásnom zálive s bielym pieskom, ktoré pri nášľapoch vydajú ľúbezný zvuk violina. Kúpanie odporúčam skôr v centrálnej časti dňa, lebo so západom slnka prichádza aj ochladenie. A práve po večeroch určite oceníte tanier čerstvo uvarených „pici all’aglione“, z ktorých sa pri podávaní ešte stále parí. Mňam!

Kedy je ideálny čas na kávičku s výhľadom? V každom ročnom období predsa! Ale na jeseň to vždy má pridanú hodnotu.

NOVEMBRE (NOVEMBER)

Pre nás je to mesiac, keď sa agriturismo zatvára a je to aj čas pre oddych, ktorý po celej sezóne tak potrebujeme. Ale čo mám v tomto mesiaci najradšej, je pobyt k krásnych toskánskych termálnych kúpeľoch. Viete také to, keď vonku trošku mrholí, ale vy ste ponorení v teplej vode, dívate sa dostratena a v hlave sa vám úplne vypnú všetky myšlienky. A tiež rada trávim čas na malom námestí v Casale Marittimo, kde sa rada dívam na pomalý život v okolí a popíjam si pri tom moje cappuccino. 

Aj v Toskánsku ešte existujú miesta, ktoré nie sú objavené masovým turizmom. A čím viac sa odchyľujete od letnej sezóny, tým menej ľudí všade nájdete.

DICEMBRE (DECEMBER)

Patrí príprave na najočakávanejšie sviatky roka.  Myslím si, že krásnu atmosféru zažijete vo vysvietenej Florencii, alebo aj v meste Arezzo, kde nájdete pravý tirolský trh a úplne najkrajšiu vianočnú atmosféru má Montepulciano. Ale viete čo? Mne sa aj tak najviac páči v mojom obľúbenom Bolgheri. Mám rada ten kontrast, keď je cez deň slnečno a ani malým náznakom to nevyzerá na prichádzajúce Vianoce, ale po západe slnka (a že sú v zime úplne najčarovnejšie, to vám asi hovoriť nemusím, že?) sa stačí presunúť na námestia, ktoré sú celé vysvietené a ten pocit prichádzajúcich Vianoc vás určite ohromí.   

Moje obľúbené miesta a tipy na zaujímavé výlety nájdete aj v eBooku Po Toskánsku s deťmi, vďaka ktorému si už tretiu sezónu pomáhate s plánovaním vašej dovolenky v Toskánsku. Ak ešte váš ebook nemáte, tak ho nájdete tu- „Po Toskánsku s deťmi“.

Touto fotkou uzatváram ročný okruh Toskánskom. Tak ktoré je vaše obľúbené obdobie na jeho návštevu? PS: Takéto foto kruhy nájdete v okolí Volterry.
Foto: Ondrej Szollos

 

Štítky:
Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.