10 dôvodov, prečo navštíviť TOSKÁNSKE POBREŽIE

Toskánske pobrežie sa tiahne od Versilie až po južnú oblasť Maremma, a je dlhé až 230 kilometrov. Ja žijem v prímorskom meste Marina di Cecina, miestnymi nazývaná aj jednoducho, Marina. Poďte sa pozrieť spolu so mnou, v čom tkvie jeho výnimočnosť.

1. Skvelá pozícia

Marina di Cecina sa nachádza približne v strede pobrežia náležiacemu Toskánsku, a táto časť sa nazýva “La Costa degli Etruschi“ – Etruské pobrežie. A čím je táto pozícia taká skvelá? Cecina je takým strategickým bodom, ktorý spája dva v jednom. Môžete si užívať dovolenku pri mori, ale zároveň ste len na skok od všetkých väčších alebo menších toskánskych miest. Za polhodinu ste v prístave mesta Livorno, za 40 minút môžete obdivovať šikmú vežu v Pise, za hodinu ste na toskánskom Manhattane v San Gimignane, za hodinu a pol parkujete v centre Florencie. Ak sa unavíte pri chodení po rozpálenej letnej Volterre, ktorá je od nás len 40 minút autom, tak sa po ceste domov môžete zastaviť na pobreží, okúpať sa v mori a dať si k tomu aj aperitívo. Ak si vyberiete pre svoju dovolenku našu lokalitu, tak spojíte príjemné s užitočným a spoznáte túto krajiny z úplne odlišnej perspektívy.

Marina di Cecina, miestnymi nazývaná aj “Marina”

2. Rozmanitosť pláží aj pobrežia

Čo vám ako prvé napadne, keď si spomeniete na talianske pláže? Slnečníky a lehátka všade, kam sa pozriete? Presne tak. A áno, tie sú aj tu, ale rovnako ako súkromné platené pláže tu existujú aj rozsiahle voľné pláže, kde si donesiete svoj slnečník a osušky, rozložíte sa, kde len chcete, a pokojne môžete byť v prvej línii hneď pri mori. 

Mimochodom, za takúto pozíciu na platenej pláži zaplatíte vždy najviac.

Často majú miesto v prvej línii hneď pri mori rezervované miestni, ktorí si ho platia pre celú letnú sezónu.

A aké tu sú pláže?
Od Livorna sa striedajú skalnaté pláže, odkiaľ si do mora musíte skočiť hlavičku, malé útesy v Castiglioncelle sú ako z rozprávky, biele pláže pri Rosignano Solvay navádzajú pocit falošného Karibiku, a v Marine a v okolí, kde sa strieda piesok
s malými kamienkami nájdete kilometre voľných pláží lemovaných píniovým lesom. Rozsiahle piesočnaté pláže nájdete napríklad v okolí mesta San Vincenzo, a nezabudnite navštíviť ani záliv Baratti, ktorý má veľmi peknú atmosféru.
Pláže, ktoré odporúčam pre rodiny s deťmi, najdtee v eBooku “Po Toskánsku s deťmi.”

Výhľady z Populonie, ktorá sa nachádza nad zálivom Baratti.

3, Chutné jedlo – mix toskánskej klasiky s morskou príchuťou. 

Mix tradičnej toskánskej kuchyne z vnútrozemia sa mieša s prímorskou kuchyňou, ktorá je veľmi originálna. Milovníci Toskánska už určite ochutnali “papardelle” s diviačim ragú alebo slávny steak „Bistecca alla Fiorentina“. A áno, u nás na pobreží toto všetko nájdete tiež. Ale blízkosť mora je niečo, čo vám na tanier prinesie ryby a morské špeciality v takej forme, ako ste ich nikdy predtým nejedli. 

Ak ste zdatní kuchári, tak si to môžete pripraviť aj doma, ale inak by som odporúčala navštíviť niektorú zo špecializovaných rybárskych reštaurácií, kde vám naservírujú tie najlepšie dobroty. Taliani sa s kuchárskymi zdatnosťami tuším už rodia, aj preto by som odporúčala, aby ste si morské plody vychutnali v niektorej z prímorských reštaurácii s výhľadom priamo na more priamo od talianskych kuchárov.

Spaghetti alle vongole, Vermentino, morský vánok: what else?

4, Od morského života k toskánskej idylke 

Pobrežie je obkolesené typickými toskánskymi dedinami, takže ak vás unaví sledovať morskú hladinu, alebo ak sa stane, a vedzte, že sa to stáva, že fúka strašný vietor a vy neviete surfovať, tak máte vždy po ruke aj plán B. 

Stačí, ak sa autom presuniete o 10 kilometrov, a razom si môžete vychutnávať pomalý život zaspatých dediniek na kopci, kde čas zázračne stojí a vašu dušu to hojí.
A viete čo je na tom celom najkrajšie? Ak budete schádzať dole z kopcov späť na pobrežie, tak budete mať more ako na dlani. Ja občas kvôli tomuto výhľadu chodievam na kopce schválne a vždy si predstavujem, že raz na takomto kopci s výhľadom na more v diaľke budem aj bývať. 

Dedinky na kopcoch, odkiaľ dovidíte až na šíre more.

5, Výlety loďou na okolité toskánske ostrovy, kde má život úplne inú príchuť 

Za jasných dní od nás často dovidieť na niektorý z ostrovov.  K toskánskemu pobrežiu patrí celkovo 7 ostrovov, ktoré môžete navštíviť aj počas jednodňového výletu. Nechať sa odviesť loďou na najbližší ostrov a vychutnať si atmosféru pomalého ostrovného života by malo byť podľa mňa súčasťou každej jednej prímorskej dovolenky. K mojím obľúbeným patria ostrovy Elba, Giglio a Capraia. A keď už sme pri ostrovoch, pri ich návšteve nezabudnite navštíviť aj nejaký maják. Ten najkrajší “Faro del Capel Rosso” nájdete na ostrove Giglio. Ostrovy ma fascinujú aj krásnymi odtieňmi morskej hladiny a panenskými plážami. 

100 odtieňov modrej na ostrove Capraia.

6, Večerný život na promenáde 

Život v talianskych mestách má svoje čaro. Ale len vtedy, ak zažijete večernú prechádzku po prímorskej promenáde, spoznáte čaro pravého Talianska. 

Nočný život je niečo, čo k životnému štýlu Talianov bezpochybne patrí, aj preto by som neodporúčala hľadať v lete reštauráciu na večeru pred 20.hodinou. Prišli by ste o čaro spoločnosti početných nikdy nemlčiacich talianskych rodín alebo skupiniek kamarátov, ktoré jednoducho musíte zažiť.
A ako to robia Taliani? V podvečerných hodinách sa stretnú v niektorom z barov na pláži, kde si spolu s osviežujúcim aperitívom za šumu mora pozrú dojímavý západ slnka. Túto aperitívovú kultúru si zaručene zamilujete aj vy! Aperitív slúži hlavne na to, aby vás navnadil na večeru. Najlepšie v početných skupinkách za veľkým stolom. Dobrú reštauráciu spoznáte podľa toho, že bude plná domácich a možno sa do nej hneď ani nedostanete. 

Odporúčam, hlavne v letnom období, rezervovať stôl dopredu. A čo potom? Šup na promenádu! Na zmrzlinu alebo na drink, zatancovať si v rytme melodických piesní, do kina pod holým nebom, alebo s deťmi na kolotoče. Ešte aj o polnoci stretnete všade veľa ľudí a ja vám prezradím tajomstvo. Čím to je, že majú Taliani toľko energie aj v nočných hodinách? Oni si totiž po jedle, aj neskoro večer, doprajú malé silné espresso! 

Od vašej večernej prechádzky vás nemusí odradiť ani to, ak máte malé deti. Deti sú tu všade vítané. A ak sú unavené, tak ich domáci jednoducho dajú spať do kočíka a naďalej si vychutnávajú čerstvý vánok počas horúcej toskánskej letnej noci. 

Nočný život na toskánskom pobreží.

7, Zatiaľ čo v toskánskom vnútrozemí zvyčajne nájdete honosné historické vily a usadlosti, na pobreží je výber oveľa širší. Ak chcete mať o všetko postarané, tak sú k dispozícii hotely v rôznych cenových kategóriách, s rôznymi službami. Hotelové rezorty s all inclusive službami sú skôr raritou, ale nič nie je nemožné. Väčšina bežných hotelov však ponúka aspoň polpenziu. Ak chcete súkromie, tak si môžete prenajať selfcateringový apartmán v nejakej rezidencii alebo v agriturisme. Tu máte výhodu, že ste sami pánmi vášho času a riadite sa svojím rytmom. 

Na pobreží platí fakt, že čím si ďalej od mora, tým sú aj ceny nižšie, takže za ubytovanie povedzme 15 kilometrov od mora zaplatíte zvyčajne menej, ako keď sa z izby dívate na more. Ale existuje lacnejšia alternatíva aj v tomto prípade.
Na pobreží máme totiž aj kempingy a bungalovy, ktoré sú hneď pri mori a ich prenájom môže byť lacnejší. 

TIP: Ak vás láka predstava hotelového pohodlia, ale chcete mať kempingové dobrodružstvá, prírodu a more na skok, tak vám z vlastnej skúsenosti odporúčam zlatú strednú cestu, a tou sú moje obľúbené glampingy. Kempovanie ešte nikdy nebolo také pohodlné ako v dnešných časoch. 

Agriturismo Campallegro na toskánskom pobreží. Foto: Ondřej Szollos

Ak hľadáte ubytovanie na pobreží, pozrite si naše Agriturismo Campallegro, ktoré je od mora vzdialené len jeden kilometer, a je to jedno z mála agriturisiem na pobreží, ktoré je v jeho bezprostrednej blízkosti. 

8, Morský príboj je zdrojom životnej energie v každom ročnom období 

Toskánsko je nádherné tak celkovo, ale v mojom prípade oceňujem hlavne blízkosť mora… 

Každé ráno zvyčajne začínam prechádzkou so psom, a každý deň ho nájdem v inej podobe. Mení sa farba morskej hladiny, mení sa pláž, mení sa vzduch, mení sa vietor, mení sa atmosféra. Pre mňa je more zdrojom nekonečnej energie a inšpirácie v každom ročnom období. Aj preto často odporúčam návštevu Toskánska aj mimo letnej turistickej sezóny. 

V lete k moru chodí každý, ale predstavte si, ako sa prechádzate na pláži v januári, kvapky morskej vody vám pri väčšej vlne šplechnú občas do tváre a kde tu spoza mrakov vykukne slniečko. Pred sebou máte len tú nekonečnú modrú morskú plochu, ktorej samotná esencia vám dopraje pokoj na duši a úsmev na tvári. A ešte niečo. Západy slnka sú v zime o niečo farebnejšie a dojímavejšie. Jeho farby sa menia od oranžovej, červenej, až po ružovú a fialovú. Jednoducho nádhera! 

Toto môže byt aj Váš výhľad a Vaše raňajky na toskánskom pobreží.

9, La Dolce vita je ešte sladšia s morským pozadím 

Vezmite si to takto. Môžete sa dívať do zvlnitých toskánskych kopcov, môžete nakupovať vo Florencii, môžete si v Siene vyšľapať na najvyššiu vežu a mať mesto ako na dlani, môžete si dopriať tie najlepšie špeciality v luxusnej reštaurácii a môžete si dať aperitív vo vychýrenom bare od najlepšieho barmana. Ale nič vašu toskánsku dovolenku neobohatí viac ako vetrom a soľou rozviate vlasy po dni strávenom na pláži, po pikniku v borovicom lese alebo prechádzke na móle. Za to vám ručím. 

Ak viete, kam ísť tak máte záruku skvelej dovolenky. A ak neviete, tak mi kľudne napíšte.

10, Ak viete kam ísť, tak si okrem „wow“ momentov odnesiete aj nádherné fotografie 

Chceli by ste zažiť takú pravú dovolenku s príchuťou „La Dolce Vita“, ale v žiadnom bedekri ste zatiaľ na to návod nenašli? 

Návod je jednoduchý, musíte poznať tých správnych ľudí na správnom mieste. Najlepšie takých, ktorí sa na danom mieste narodili, alebo tam žijú dostatočne dlho na to, aby sa im talianska nátura dostala pod kožu. 

A ešte niečo, aby Vám vedeli sprostredkovať dokonalé zážitky, musia svoje okolie bezpodmienečne milovať. A samozrejme, mať reč aj miestny zvyky a kultúru pod palcom. 

Ak niekedy prídete až sem do Mariny, tak vám môžem ukázať moje obľúbené miesta, pri ktorých sa vám rozjasnia oči rovnako ako mne a okrem autentických zážitkov si domov odnesiete aj tie najkrajšie fotografie z vašej toskánskej dovolenky. 

S láskou,

Veronika

Štítky:
Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.