Toskánsko s deťmi: Nezabudnuteľné dobrodružstvo pre malých i veľkých

Na krásu a sladký život v Taliansku nikdy nie je priskoro. Aj preto si myslím, že navštíviť Toskánsko s deťmi, aj s tými úplne najmenšími, je obohacujúcou záležitosťou pre drobcov aj pre rodičov. Toľko krásnych miest a nových podnetov na každom kroku jednoducho nikde inde len tak nenájdete.

Výhľad na typickú toskánsku krajinu v Chianti s olivovníkmi, vinicami a cyprišovou alejou opantá aj tých najmenších.

Často dostávam otázku, či to Toskánsko predsa len nie je skôr taká dospelácka dovolenka spojená s ochutnávkami vína a behaním za kultúrnymi pamiatkami. Takto vám poviem, stalo sa mi už, že si sem prišli oddýchnuť rodičia bez detí, a za celý týždeň, čo tu boli, neustále ochkali, že toto a tamto by sa určite páčilo aj ich trojročnej dcére. Zhrnutie dovolenky? „Musíme sa sem vrátiť aj s našou dcérou!“

Deti sú v Toskánsku všade vítané a oslavované.

Toskánsko, a celkovo Taliansko je krajina, kde sú deti mimoriadne obľúbené a nech idete kam idete, deťom sa dostane toľko pozornosti a oslavných ód ako nikde inde. Ja sama žijem a vychovávam malé dieťa na toskánskom pobreží, s ktorým za normálnych okolností často cestujeme po okolí. A poviem vám, že to cestovanie zrazu nabralo úplne nový rozmer.

Cestovanie s deťmi od útleho veku otvára nové obzory. Deťom, aj rodičom.

Podľa mňa vôbec nie je pravda, že s malými deťmi je cestovanie zbytočné, lebo si to aj tak nebudú pamätať. Môj syn si spomína, ako mu v prírodných kúpeľoch v Saturnii ako dvojročnému voda takmer odniesla plavky, ako počas jarného víkendu vo Florencii jedol tri malé jahodovo-čokoládové zmrzliny denne, ako v Chianti silou mocou chcel ten malý prštek strčiť do kalichu s božským Chianti Classico, a ako si po tom ten prst slastne oblizoval. Dodnes obdivuje šikmú vežu v Pise, vychutnáva si obedy v prostredí nádherných agrofariem a rád s nami chodí aj na ochutnávky vína. Lebo v Toskánsku sa deti chtiac či nechtiac učia aj takýmto gurmánskym návykom. Veď čo sa v mladosti naučia, v dospelosti akoby našli.

Šikmá veža v Pise fascinuje deti v každom veku.

Vinobranie s deťmi

Práve v Toskánsku vašim deťom môžete všeličo zaujímavé ukázať a zasvätiť ich do tajov výroby rôznych jedál či zaujímavých produktov. Napríklad v okolí malebnej Pienzy sa na vlastné oči presvedčíte, ako sa vyrába ovčí syr pecorino.  Alebo sa spolu môžete zúčastniť rodinného olivobrania a zažiť atmosféru lisovne a čerstvo vylisovaného olivového oleja. My sme minulý rok na jeseň dokonca zažili aj kidsfriendly vinobranie v Bolgheri, kde deti dostali vedierko a malé nožnice, a za pomoci rodičov strihali strapce hrozna. Aké dobrodružstvo! Potom sme s nimi šli do pivnice, kde malým vinárom odšťavili čerstvú hroznovú šťavu a nás rodičov usadili v degustačnej miestnosti. Počas tej deti dostali omaľovánky s tematikou vinobrania a na olovrant chutné slané pečivo  „la schiacciata“, ktoré je obľúbeným pečivom väčšiny toskánskych detí. A zatiaľ, čo my sme ochutnávali, drobci buď maľovali alebo behali po sviežom zelenom trávniku. Tak vidíte? Všetko sa dá zariadiť tak, aby boli deti sýte a rodičia spokojní a pokojní.
Lebo viete ako to chodí… Keď sú deti vo svojom živle, aj rodičia si môžu vydýchnuť a nasávať jedinečnú atmosféru.

Vinobranie v Bolgheri v kidsfriendly verzii bolo veľkým dobrodružstvom.

Kam v Toskánsku s deťmi?

V Toskánsku máte ten výber naozaj široký. Môžete sa ubytovať v malebnej historickej usadlosti medzi vinicami v Chianti, kde budete v bezprostrednom spojení s krásnou prírodou.  Alebo rovno v niektorej z agrofariem, ktoré sú obklopené vinicami a olivovým hájom. Spojíte tým dva v jednom, lebo zatiaľ čo budete tráviť vy aj vaše deti čas v bezprostrednom spojení s prírodou, budete mať prístup k výborným vínam a prvotriednym lokálnym potravinám priamo pod nosom. Ak sa vyberiete do vnútrozemia Toskánska  s deťmi počas horúceho leta, odporúčam voliť ubytovanie spolu s bazénom, kde sa počas letných dní kedykoľvek schladíte.  Mnohé usadlosti majú panoramatické bazény s výhľadom do toskánskych kopcov a verte mi, že takéto zážitkové kúpanie si zapamätajú aj tí najmenší. Tipy na konkrétne kidsfriendly usadlosti a agriturismá, ktoré máme osobne odskúšané, nájdete aj v mojom jedinečnom e-booku „Po Toskánsku s deťmi“. 

Po celodennom túlaní sa po Toskánsku určite oceníte bazén s výhľadom na takúto krásu. Na fotke Agriturismo Tenuta Branca v Chianti.

Ďalšou možnosťou je zvoliť si za základňu ubytovanie na pobreží, vďaka čomu okrem spoznávania klasických miest a umenia zažijete aj atmosféru prímorských stredísk. Táto poloha je veľmi strategická, pretože ste pri mori, a zároveň máte všetky obľúbené pamiatky na dosah. Viac o toskánskom pobreží sa dočítate v mojom eBooku zdarma „10 dôvodov, prečo navštíviť toskánske pobrežie“.

Sledovanie lodiek z toho najlepšieho pieskoviska na svete: Z pláže!

Na pobreží je ponuka ubytovania veľmi široká. Nájdete tu hotely, kde budete mať o všetko postarané, aj keď all inclusive rezorty sú skôr ojedinelé. Ale ak vás láka ruch letného mestečka, s animáciami a programom, tak pobrežie je plné rôznych campingov, „villaggio turistico“ a menších dovolenkových rezortov. Mojím skvelým objavom je glamping, ktorý spája všetky výhody aj nevýhody kempingu pri mori, ale zároveň vo veľmi pohodlných bungalovoch alebo romantických stanoch, so všetkým pohodlím hotela alebo apartmánu.

 

Detský bazén v Agriturismo Campallegro, na toskánskom pobreží.

A ak túžite po súkromí a vlastnom apartmáne s kuchynkou, tak tých je tu habadej. Aj moja rodina vedie malú kidsfriendly agrofarmu(hotel), o ktorom sa viac dočítate v článku „Vitajte v Agriturismo Campallegro“. Na agrofarmách často objavíte rodinnú atmosféru, vďaka ktorej sa stanete súčasťou všetkého diania a len málokomu takéto vrúcne prijatie neprirastie ku srdcu. V takomto prostredí budú mať vaše deti podnety na rozjímanie a priestor na voľnú hru. A nie len to. Väčšina agrofariem niečo chová alebo pestuje, a práve proces výroby zvedavé deti naozaj milujú. Infomujte sa u majiteľov, radi vám aj vašim deťom všetko ukážu. Bežnou súčasťou agrofariem sú aj detské ihriská, farmičky, alebo rôzne zaujímavé detské aktivity.

Obľubeným maskotom všetkých detí v Agriturisme Campallegro je náš dúhový poník „Arcobaleno“ (v preklade dúha)

TIP: U nás v agriturisme deti milujú výrobu vlastnej pizze. Prichádzajú hneď poobede, keď Marco namiesi cesto, potom každé kúsok z neho aj dostane a môže si ho vytvarovať do akejkoľvek formy. No a keď je večer pec poriadne rozohriata, tak si pizzu môžu ochutiť a za pomoci dospelého upiecť. Takáto vlastnoručne vyrobená a upečená pizza chutí zaručene najlepšie!

Malí gurmáni

Možno sa obávate, čo vaše deti v Toskánsku budú jesť, ale s tým si, ak vaše deti netrpia intoleranciou na lepok, vôbec nerobte starosti. Všade je to samá pizza, pasta a sladké koláčiky. A možno vás prekvapím, ale väčšine talianskych detí v reštaurácii rodičia objednávajú „pasta in bianco“, čo sú cestoviny s olejom alebo s maslom, posypané parmezánom. Za symbolickú cenu 5 eur 🙂 Môj syn ich volá cestoviny bez ničoho, a som šťastná,  že ho ako malého gurmána viac lákajú tie s mäsovým ragú alebo rôznymi omáčkami, plnené ravioli alebo domáce lasagne.

TIP: Samozrejme, aj v Toskánsku sa nájdu spôsoby, ako nasýtiť bruško, ktoré nemôže prijímať klasickú pastu a pizzu. Tak napríklad u nás v Cecine je typická „torta di ceci“, cícerová slaná placka, vyrobená z cícerovej múky a olivového oleja. Alebo také sladké „castagnaccio“, koláč z gaštanovej múky s píniovými orieškami a hrozienkami. A na požiadanie vám vo väčšine reštaurácií urobia cestoviny bez gluténu.

Dovoľte vašim deťom ochutnať nové jedlá. Taliansku kuchyňu si určite zamilujú!

Aj v špecializovaných reštauráciách vašej požiadavke pripraviť pastu pre deti stále s úsmevom vyhovujú a väčšinou vám dajú aj na výber: špagety alebo krátke cestoviny, in bianco, al pomodoro (s paradajkovou omáčkou), alebo aj s pestom. A to aj tie najlepšie reštaurácie. Ja som synovi odmalička dávala ochutnávať všetky jedlá a chute,  a dnes si už v menu sám vyberie to, čo mu je po chuti. Nebojte sa skúšať a experimentovať. Chuť a kvalita potravín, ktoré nájdete v Toskánsku je často neodolateľná, takže si tu vaše deti obľúbia aj nové chute. Pozor však na otváracie doby reštaurácií. Na obed zvyčajne otvárajú od 12 do 15, a s večerou v reštaurácii v Toskánsku skôr ako o 19 radšej nepočítajte.  Podrobnejšie informácie o tom, ako sa stravujú talianske deti a čo od dovolenky v Toskánsku môžete očakávať, nájdete v e-booku „Po Toskánsku s deťmi.“

Komerčné detské atrakcie

To by nebolo Taliansko, keby tu neboli aj obľúbené detské atrakcie, lunaparky a rôzne zábavné parky. V našej rodine vyhráva park Cavallino Matto, ktorý sa nachádza v prímorskom mestečku Marina di Castagneto Carduci. Zaplatíte si celodenné, alebo poldňové vstupné a celý čas môžete skúšať rôzne kolotoče a horské dráhy. Myslím si, že v tomto parku si nájdu zábavu a potešenie aj tí najmenší.

Parco di Pinocchio je tematický park ktorý sa nachádza v meste Collodi. Tu by som odporúčala najprv deti zoznámiť s príbehom o Pinocchiovi, aby si jednotlivé časti parku mohli lepšie užiť. My sme tam boli, keď mal Lorenzo 3 roky a bola to zábava. Ale viac ako zábavný park mňa osobne zaujala vedlajšia záhrada Giardino Garzoni, v ktorej nájdete aj nádhernú motýliu záhradu „La casa delle farfalle“.

Všetky deti milujú kolotoče a lunaparky. V meste Collodi nájdete tematický park „Pinocchio“, pretože práve odtiaľto táto slávna postavička pochádza.

Akvárium v Livorne je obľúbeným útočiskom počas upršaných dní, alebo keď sa v lete chcete schovať pred horúčavou. My sme ho navštívili prvýkrát s dvojročným synom, a je to ideálne miesto aj pre deti v mladšom veku, pretože akvárium nie je veľké, takže si ho ľahko prebehnú aj po vlastných nôžkach.
No a na toskánskom pobreží máme hneď aj dva Aquaparky,  jeden u nás, v Marina di Cecina, a jeden o 70 kilometrov nižšie, v prímorskom meste Follonica.

V Toskánsku je tých možností na vyžitie s deťmi naozaj neúrekom, a práve preto som sa rozhodla spísať to všetko na jedno miesto a predať vám všetky moje osobné skúsenosti, ktoré som za 8 rokov, čo som sama mamou nazbierala. Ak plánujete navštíviť Toskánsko, ale neviete kde a ako začať, tak vám odporúčam e-book „Po Toskánsku s deťmi“ ktorý je jediný svojho druhu na celom československom trhu.

Väčšinou na nové články avizujem aj u mňa na instagrame alebo na facebooku. a som zvedavá aj na vaše osobné skúsenosti, ktoré mi kľudne píšte do komentárov alebo na email veronika@ladolcevita.sk. Rada ich v niektorom z ďalších príspevkov publikujem.

 

Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.