Viete, ako prebieha ochutnávka vín v Toskánsku? Takto!

Ochutnávka vína je niečo, čo by ste pri vašej návšteve Toskánska nemali vynechať. A je úplne jedno, v ktorej časti ste ubytovaní. Krásne vinárstva s kúzelnou atmosférou sú nenahraditeľnou súčasťou tohto nádherného kraja. Poďme sa spolu pozrieť, ako to vlastne funguje.

Ak vás zaujíma, ako prebieha ochutnávka vín v Toskánsku, tak čítajte ďalej. Na fotke ochutnávame vína v krásnom vinárstve Dievole v Chianti.

Ochutnávky vína v toskánskych vinárstvach sú hlavne o zážitku. Zážitku z konkrétneho miesta, z pohľadu na vinice, často sa stretnete priamo s vinármi, a tak sa dozviete ako sa o vinice starajú a ako konkrétne vyrábajú ich vína. Každý jeden má totiž svoj rukopis, svoju filozofiu a svoju predstavu o tom, aké vína chce vyrábať. Príbehy o jednotlivých vínach sa potom dozviete priamo v degustačnej miestnosti, kde vás bude čakať pekne nachystaný servis potrebný na ochutnávku. 

Príbehy, vône, chute, ale aj pôvod vína a filozofia vinárstva hrajú pri výbere jednotlivých vín veľmi dôležitú rolu. Foto: Anna Kovačič

O tom, ako prebieha ochutnávka vína sa musíte presvedčiť na vlastnej koži, ale z mojich dlhoročných skúseností vám porozprávam o tom, ako takéto ochutnávky prebiehajú vo vinárskej zóne Bolgheri, ktorú mám na skok. A môžem povedať, že aj v Chianti alebo v Montalcine to funguje podobne. 

Jedným z najdôležitejších bodov je fakt, že na ochutnávku vína v Toskánsku sa víno OCHUTNÁVA. A tým vyvrátim toľko obávanú predstavu, že na ochutnávke vína sa pije víno od vidím do nevidím, a tak sa jej radšej vyhýbate. Nie, takto to ozaj nefunguje. 

Ochutnávky vína sa zväčša robia ráno- cca o 10, pretože naše chuťové bunky ešte nie sú presýtené chuťami všetkého, čo počas dňa konzumujeme. Kto sa naozaj na ochutnávku vína vyberie kvôli vycibreným chuťovým a voňavým zážitkom, vyberie sa tam doobedu. 

Ďalšou alternatívou je ochutnávka poobede, cca o 16 hod., ale nezľaknite sa. Netrvá to až do večera, pretože ďalším dôležitým faktom je to, že ochutnávky trvajú cca 90 minút. Takže si po ochutnávke ešte kľudne môžete dať prechádzku po mestečku s večerou v príjemnom lokáliku.

ČO VÁS ČAKÁ POČAS 90-MINUTOVEJ OCHUTNÁVKY VÍNA?

Ochutnávky vína trvajú v Toskánsku aj s prehliadkou viníc a vinárstva cca 90 minút.
Foto: Anna Kovačič

Ako som už vyššie spomínala, väčšinou je súčasťou prehliadka vinárstva, malá prechádzka po viniciach, počas ktorej sa dozviete zaujímavosti o tom, ako konkrétne vinárstvo víno vyrába, a potom nasleduje ochutnávka. Zvyčajne sa jedná o ochutnávku troch až šiestich vín. To, o akú ochutnávku máte záujem upresníte už pri jej rezervácii. Množstvo každej jednej vzorky vína je zvyčajne od 50 do 100 ml.  Ak vinárstvo vyrába bublinky a sú súčasťou ochutnávky, tak začínate s nimi. Ak nie, tak sa začínajú nalievať biele, ružové a až potom nasledujú červené vzorky. Vždy to závisí aj od toho, aký druh ochutnávky si vyberiete. Niektoré vinárstva ponúkajú aj vertikálne ochutnávky jedného vína- to znamená, že ochutnávate a porovnávate rôzne ročníky toho istého vína. 

KOĽKO STOJÍ A ČO JE ZAHRNUTÉ V CENE OCHUTNÁVKY?

Nie je zásadou, že je v ochutnávke zahrnuté aj jedlo. Mnohé vinárstva vyložia na stôl grissini alebo slané krekry, ktoré si dáte medzi jednotlivými vínami. Ja však vždy najradšej preferujem ochutnávky, ktorých súčasťou je aj niečo, hoci maličké, na jedenie. A to ani nie preto, že by som sa bála toho, že mi víno stúpne do hlavy. Ale v Toskánsku sa v bežnom živote, len málokedy pije len samotné víno. Pitie vína sa väčšinou spája hlavne s jedlom, pretože sa navzájom krásne dopĺňajú a aj preto sa niečo malé na zahryznutie vždy hodí aj počas degustácie.  

Našich hostí často a rada sprevádzam do mojich obľúbených vinárstiev.

Ochutnávky vína v Bolgheri sa pohybujú od 20 eur až po 100 eur na osobu a vyššie. Vždy to závisí od prestíže vinárstva a tiež toho, čo vám vinárstvo ponúkne. Povedzme však, že taká jednoduchšia ochutnávka, kde ochutnáte tri vína, a dostanete k nej aj tanier s plátkami tradičnej toskánskej salámy, kúsky syra, olivový olej a typický toskánsky chlebík stojí momentálne (máj 2024) od 35 eur. 

Ochutnávka vína je zážitok, ktorý by ste si počas návštevy Toskánska nemali nechať ujsť.

Ochutnávky vína v Toskánsku každý rok priťahujú veľké množstvá turistov, takže sa vďaka tomu zrodil aj adekvátny pojem enoturistika. A ja tomu úplne rozumiem. Čo je krajšie ako jazdiť po kľukatých toskánskych cestách, zastaviť sa v malebnom vinárstve, vypočuť si príbehy, kochať sa krásnymi výhľadmi a užívať si po dúškoch skvelé víno? 

A čo ak vám niektoré vína zachutia až tak, že si ho budete chcieť kúpiť aj domov? Kde inde ako priamo u výrobcov si ich kúpite za najlepšiu cenu? Myslím, že výsledkom dobre prevedenej ochutnávky vína je práve to, ak si z nej hostia odnášajú v krabiciach obľúbené fľašky vína. Kedysi, keď som v začiatkoch pracovala vo vinárstve na stáži, ochutnávky sme robili ešte úplne gratis. Ale to bolo v roku 2009, takže sa tak trošku aj od klientov očakávalo, že prídu, ochutnajú a neodídu naprázdno bez nákupu. Dnes si za ochutnávku zaplatíte a odnášate si z nej zážitok. To, či si zakúpite nejaké fľaše aj na domov, to už je úplne na vás. 

OCHUTNÁVKA NA MIERU U NÁS V AGRITURISMO CAMPALLEGRO

Ochutnávka vína a produktov Agriturismo Campallegro má vždy príjemnú atmosféru.

Ja naozaj všetkým našim hosťom vrele odporúčam absolvovať ochutnávku vína na vínnej ceste v Bolgheri alebo v blízkom okolí. S mnohými vinárstvami máme veľmi peknú a dlhodobú spoluprácu a rada našich hostí na tieto srdcové miesta aj sprevádzam. Čo je však hlavným problémom pre väčšinu je to, že si to na tú ochutnávku musia odšoférovať sami. Darmo sa snažím vysvetliť, že ochutnávka nerovná sa opíjačka, a že keď sa to spojí aj s jedlom, tak je to bez problémov, keďže je v Taliansku povolený limit 0,5 promile. Tým v žiadnom prípade nechcem zľahčovať situáciu, sama po pití čo i len pohárika vína nešoférujem a úplne to chápem.

Špagetová párty v Agriturismo Campallegro má po ochutnávke vín vždy veľký úspech.

A tak sme hľadali spôsob, ako našim hosťom ponúknuť vinársky zážitok bez toho, aby potom museli sadnúť za volant, alebo aby sa cena ochutnávky kvôli trasportu tam aj naspäť výrazne navýšila. Aj preto sme na začiatku sezóny 2022 začali organizovať pre u nás ubytovaných hostí ochutnávky vína v spojení s našimi produktmi priamo u nás v agriturisme. Tým, že je naša produkcia bio, rozhodli sme sa, že aj v našej malej vinotéke budeme mať v ponuke len vína v bio kvalite. Počas ochutnávky u nás hostia ochutnajú 4 lokálne vína, kde je ku každému z nich spárované niečo pod zub. Tieto párovania má na starosti Marco a za každým sa pri plánovaní ochutnávky teším, čo ku ktorému vínu vymyslí. Ja potom našim hosťom o vínach a o jedle, ktoré podávame spolu s vínom, rozprávam príbehy. Myslím, že väčšina hostí oceňuje práve príbehy nad technickými záležitosťami. Nechýba ani ochutnávka nášho olivového oleja a po oficiálnej časti začína voľná zábava, kde si hostia vždy radi objednajú fľašu obľúbeného vína a my im k tomu pripravíme naše klasické spaghetti al pomodoro. 

Počas ochutnávky vín vznikajú zaujímavé konverzácie a často aj priateľstvá.

TIP: Tieto ochutnávky oceňujú aj rodičia s deťmi, pretože zatiaľ, čo oni ochutnávajú, deti sa môžu voľne hrať. Väčšinou sa potom pridajú až na špagetovú party. Mali sme minulý rok počas ochutnávky aj možnosť babysitterky, ale väčšinou sa deti zabavili aj bez nej a tak jej služby neboli potrebné. Počas ochutnávky v Agriturismo Campallegro, ktorú organizujeme počas letnej sezóny raz do týždňa v čase aperitívu, si jednoducho v dohodnutý čas prídete na našu terasu, kde vás už čaká prestretý stôl. A keď všetci dorazia, začíname. Samozrejme, máme počas večera pre našich hostí aj prekvapenia, ale tie nechávam pre tých, ktorý si prídu tento zážitok osobne vychutnať. Máme hostí, ktorí si ochutnávku zopakujú počas každej sezóny, a to je myslím, tá najkrajšia odozva a recenzia.

Ak Vás moje slová zaujali, a chceli by ste okúsiť krásy tohto krásneho kraja na vlastné oči, tak nám kľudne napíšte na info@campallegro.it alebo si prečítajte článok o tom, kde sa vlastne Agriturismo Campallegro nachádza tu —— >>>> alebo článok o tom, čo počas vašej letnej dovolenky na toskánskom pobreží nesmiete vynechať ——>>>>.

Majte sa krásne, Veronika

Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.