Výlet na toskánsky ostrov Elba

Vedeli ste, že k toskánskemu pobrežiu patrí aj 7 ostrovov? Najväčšia a najznámejšia je práve Elba, kde kedysi žil vo vyhnanstve aj Napoleon. Poďme sa spolu pozrieť, ako taký výlet na Elbu môže vyzerať. Hoci len na jeden deň.

Výhľad z trajektu pri vplávaní do prístavu v Portoferraio.

Trajekty na Elbu premávajú z Piombina, prístavného mesta, ktoré je od nás z Agriturismo Campallegro vzdialené 40 minút cesty autom. Počas letnej sezóny môžete využiť aj rýchlolode zo San Vincenza. My sa teraz pozrieme, čo všetko za jeden deň na Elbe môžete stihnúť. Samozrejme, Elba je relatívne veľký ostrov, mať možnosť prejsť si ho autom je veľká výhoda, ale keď máte počas dovolenky v Toskánsku na Elbu vyhradený len jeden deň, tak si to veľmi pravdepodobne namierite do mesta Portoferraio. Ja jeho atmosféru milujem.  

Nie je lodná prepravná spoločnosť ako spoločnosť. Samozrejme, všetky vás bezpečne donesú do prístavu. Ale každá má svoje pre aj proti.

Lístky na trajekt odporúčam kúpiť vopred online. Aj keď, v prístave tiež nájdete predajné okienka rôznych prepravných spoločností. O tom, s ktorou spoločnosťou a prečo sa najlepšie cestuje s deťmi, píšem aj v mojom eBooku Po Toskánsku s deťmi. Ale tip na spoločnosť, ktorá má často najlepšie ceny a je o niečo rýchlejšia ako väčšie trajekty je Corsicca-Ferry. A ešte niečo. Najlacnejšie lístky zoženiete vždy na pondelok a najviac si za lístky priplatíte v nedeľu.

Moje „prvýkrát“ na Elbe počas jedného veľmi dôležitého dňa.

Plavba loďou z Piombina do mesta Portoferraio trvá hodinu. A zrazu sa ocitnete v úplne inom Toskánsku,  s ostrovným životom a spomaleným tempom. My zvyčajne vyrážame loďou okolo 9 hod, aby sme si to o 10 už mohli namieriť do starého mesta. Keď vystúpite z lode, ťahajte sa stále vpravo. Zrazu sa z veľkého prístavu s trajektmi ocitnete pred prístavom plným rôznych jácht a súkromných lodí, oproti ktorým nájdete zaujímavé lokály a kaviarne. Práve toto je miesto, kde môžete nasať pravú elbánsku atmosféru. Ak môžete, dajte si obed  tu ešte predtým, ako sa vyberiete na pláž. Pretože po 14:30 reštaurácie zatvárajú, aby si dopriali malú siestu.
TIP na lokál : Dajte si aperitívoo v coctail&tapas bare La Tonnina. Práve La Tonnina je aj rovnomenná fabrika, kde spracúvajú ryby, tuniaka a vyrábajú výborné sardinky v oleji. Ak hladáte reštauráciu s prímorskou kuchyňou, tak bežte na hlavné námestie, objednajte si „spaghetti alle vongole“ a biele suché víno z odrody „vermentino“. Skvelá kombinácia!

Kam na pláž v Portoferraio

Moje kroky počas návštevy Portoferraia vedú vždy k priezračným vodám na pláži „La spiaggia delle Ghiaie“. Pláž tvoria tisícky jemných bielych kamienkov, vďaka ktorým má aj voda krásnu farbu „acquamarina“. Tá voda je vždy taká priezračná a ľahká, že by som v nej vedela stráviť hodiny a hodiny. Čo mám na tejto pláži fakt rada je to, že vďaka kamenistej pláži z nej odchádzam vždy „čistá“. Síce slaná od morskej vody, ale žiadny piesok nalepený na nohách ani nikde inde nehrozí. Pozor však na to, ak by sa vám zachcelo bielych kamienkov. Platí prísny zákaz ich zbierania mohli by ste za to dostať vysokú pokutu. 

Moja obľúbená pláž na Elbe v meste Portoferraio je La Spiaggia delle Ghiaie.

K tejto pláži ma okrem iného viažu tie najkrajšie spomienky, vďaka ktorým to už navždy bude moja srdcová pláž. Pretože presne tu sme oslávili prvé narodeniny môjho synčeka. My sme si vtedy pred takmer 10-imi rokmi urobili výlet na ostrov, a opantaní krásou tejto pláže sme sa rozhodli pre obed s výhľadom. Neviem, aká je situácia dnes, ale na základe vtedajšej skúsenosti vám môžem s poľutovaním oznámiť, aby ste to nerobili. Veľa peňazí za málo muziky. Nuž, niekedy ani s výhľadom na more ryby a morské plody nemusia byť tip top. Preto vám vždy odporúčam len overené miesta. Ale nechajme obed obedom, lebo potom sme sa presunuli na pláž, kde si synček a aj celá mužská posádka pospali, a my sme si bratrancovou ženou zaplávali na blízku pláž. Plávali sme vyše hodiny. Bolo to také osviežujúce a oslobodzujúce. Septembrový svieži vánok už pomaly hlásil príchod jesene, a hoci bola voda zohriata a príjemná, po plávaní sme sa museli rýchlo prezliecť z mokrých plaviek a chcelo to aj mikinu. Po ceste do prístavu sme sa potom ešte zastavili v malom bistre na teplé palacinky, a to bolo niečo úžasné. Palacinky s orieškami, medom a gorgonzolou boli presne to, čím som tento krásny výlet na Elbe chcela zakončiť. 

Prvé narodeniny môjho syna. Elba, Prtoferraio, September 2014.

TIP: Ak môžete, naplánujte si cestu naspäť do Piombina v čase, keď zapadá slniečko. Sedieť na vonkajšej terase trajektu, nechať sa ovievať vetríkom a špliechajúcimi morskými vlnami a sledovať pri tom západ slnka, to je jednoducho božské! 

Originálny suvenír z Elby

Obchodov Acqua dell’Elba je na ostrove viacej. Mne sa však najviac páčil milý personál v prevádzke pri Starom meste v Portoferraiu.

Nemôžete prejsť Portoferraiom bez toho, aby ste si nevšimli krásne presklené obchody vo farbe „Acquamarina“. A čo to je? Obchod s voňavkami a kozmetikou, ktorá vám bude pripomínať vône ostrova za každým, keď si ju na seba strieknete. Acqua dell‘ Elba je rodinná firma, ktorá vyrába fakt krásne vône, ktoré sú pre mňa symbolickou vôňou mojich posledných piatich liet. A to už je čo povedať. Elba je očarujúci ostrov. Milujem jej atmosféru, a nikdy si nenechám ujsť výlet do Portoferraia.

Môj článok o voňavkách Acqua dell‘ Elba v časopise Milliard Sun.
Text a fotografie: Veronika Nováková

 Viac o ostrove Elba a aj ďalšch toskánskych ostrovoch nájdete v mojom eBooku „PO TOSKÁNSKU S DEŤMI“.

Štítky:
Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.