Jarný víkend v raji: Užite si toskánske kúpele

Keby sa ma niekto opýtal, ako si predstavujem víkend v raji, opísala by som ho presne takto: „Mimo civilizácie, v obklopení prírody a zelene, rozkvitnutá lúka posiata margarétkami, cez ktorú preteká žblnkajúci potôčik, olivové stromy, vinice, neskutočný pokoj a spev vtáčikov. A potom už len relax v prírodných bazénoch s teplou termálnou vodou, ktorá lieči telo aj dušu. A dobré jedlo samozrejme.“

Jednoducho „meraviglioso“, čo poviete?

Začiatkom apríla mám narodeniny a v tento deň zvyčajne chodíme niekam na výlet. Milujem takéto cestovateľské narodeniny a je to pre mňa vždy to nakrajšie prekvapenie. Tento rok veľa možností nebolo. Jedna sa však predsa len našla. A vznikla z nej tá najlepšia alternatíva. Prírodné termálne kúpele, v obklopení zelene, len 30 kilometrov od nás. Vitajte v termálnych kúpeľoch Cerreta Terme, do ktorých vás práve virtuálne beriem so sebou. 

Najkrajšie narodeniny v mojom živote.

Všetko, čo sme k tomu potrebovali bol lekársky predpis od rodinného lekára, a rezervácia. Počas mesiacov v červenej zóne sme si od cestovania úplne odvykli, a tak som si pripadala ako Alica v krajine zázrakov. Po nádhernej cyprišovej aleji „Viale dei Cipressi“ v Bolgheri som išla snáď už stokrát, ale teraz som nadobudla pocit, ako by to bolo „prvýkrát“ a všetko som si natáčala telefónom . Chcela som si zachytiť a uložiť atmosféru tohto špeciálneho dňa.

Aby ste sa dostali do termálnych kúpeľov Cerreta, musíte sa najprv dostať kľukatými uličkami z dediny Catagneto Carducci do Sassety, stredovekej dediny na skalnatom útese, odkiaľ cez lesy pokračujete až kým neuvidíte odbočku na „Terme di Sasseta“. Hneď potom ako odbočíte, začne sa vaša cesta za pokojom v duši. Cypriše, ktoré siahajú až do neba, vinice, stáda toskánskych kráv, čiernych žrebcov a nekonečnej zelene vo vás vzbudia zvedavosť. Lebo keď je zvonku všetko takéto nádherné, aké to asi bude zvnútra?

Príjazdová cesta vedie cez olivový háj. A názov jedného z domov? „Casa degli artisti“.

Check in sme si urobili doma online, takže na recepcii sme už dostali len kľúče od izby, uteráky a župany. A názov našej izby? Il Rinascimento. Znovuzrodenie. Skoro som od dojatia odpadla. To je presne jeden z tých „aha“ momentov, keď si poviete, ako krásne do seba všetko zapadá. Každý rok totiž na moje narodeniny zažívam také malé znovuzrodenie, o ktorom som písala aj tu —->>>

Toto bola naša „izba“ s veľavravným názvom „Il Rinascimento“. Znovuzrodenie.

Vždy sa rada dívam na videá, v ktorých hostia otvoria dvere do hotelovej izby a všetko podrobne skúmajú. A prvýkrát v živote som také niečo natočila aj ja, pretože som bola šťastím úplne od seba. A nebola som sama. Aj môj sedemročný syn nadšene vbehol, všetko obzeral, s úžasom vyšiel na terasu, z ktorej sme mali výhľad do celého toskánskeho údolia a zmohol sa len jedno: „Bellissimo.“

Áno, bol s nami aj náš syn, pretože ako rodina podobné sviatky vždy oslavujeme spolu. Do týchto termálnych kúpeľov môžu ísť deti od päť rokov vyššie, a priznávam, že tieto „terme“ sme s ním navštívili už aj predtým.
Je to však miesto, kde sa vyžaduje pokoj a ticho, preto by som ho nenazvala príliš „kidsfriendly“. Ak sú vaše deti pokojné, tak neváhajte. Ale ak chcete miesto, kde ich nemusíte okrikovať a kde sa môžu vyšantiť, tak si radšej  prečítajte moje tipy v e-booku „Po Toskánsku s deťmi“.  My sme tu tentokrát ostali aj na noc a na večeru, takže to malo svoju pridanú hodnotu. Rýchlo sme sa prezliekli do plaviek, obliekli si béžové mäkké župany, šľapky a vybrali sa lúčnym chodníkom až do SPA. Popri našom apartmáne žblnkotal malý potôčik s teplou vodou, a syn bol z neho úplne unesený.

Pred izbou nám tiekol takýto krásny termálny potôčik. Tá okolitá príroda mi úplne zobrala dych. Nádhera.

Vonku bolo príjemných 20 stupňov, takže sme si naše osobné veci zložili na vonkajších lehátkach a oddali sa relaxu v teplej termálnej vode, ktorej teplota pri prameni dosahuje až 51 stupňov, ale v bazénoch sa pohybuje od 38 do 34 stupňov. Okrem nás tam bolo len zopár ľudí, ale keďže priestor je naozaj rozsiahly, tí ľudia sa tam akosi stratili.

Quanta bellezza! Ponoriť telo do tejto živej vody je úplným balzamom na dušu.

Bazény sú inšpirované etruskou a rímskou architektúrou antických kúpeľov, a sú napustené vzácnou vodou, ktorá je teplá od prírody a vyviera v malom otvore pod zemou so stálou teplotou 51 stupňov.  Objavená bola úplne náhodou, keď majitelia hľadali pitnú vodu a pri vŕtaní do zeme úplne znenazdajky natrafili na teplú termálnu vodu. Tomu sa hovorí poklad. Vďaka výnimočnej koncentrácii síričitanov, vápnika, minerálov a oligoelementov má táto voda terapeutické účinky pre dýchacie a pohybobové ústrojenstvá a tiež na pokožku. Je to jednoducho dar od matičky Prírody.

„Chiedimi, se sono felice.“

Wellness zóna s vnútorným bazénom s najteplejšou vodou (38 stupňov) a rôznymi výrivkami je ideálnym miestom na relax, keď je vonku chladnejšie.  Mojou najobľúbenejšou časťou je vonkajší bazén (36 stupňov), kde vždy trávim najviac času. Z tohto bazénu potom vedie cestička, kde sa cez malé klesajúce prírodné bazéniky, ktorých teplota sa stále znižuje, dostanete až do spodnej časti kúpeľov, kde je rozsiahly  vonkajší bazén (34stupňov). Časť z neho je ukrytá v relaxačnej miestnosti, kde počas chladných dní horí v kozube ohník a vytvára to krásnu atmosféru. Ja si tam vždy zaplávam a potom sa teším na stúpajúcu cestu späť, kde sa zvyšuje aj teplota vody a v mojom cieľovom bazéne je zrazu tá voda výrazne teplejšia. 

V celom areáli vládne božský pokoj,  je to pokojná oáza, kde môžu vstúpiť deti od 5 rokov vyššie. Platí prísny zakáz skákať a vrieskať, na čo nás upozornili už hneď na začiatku. Dospelým odporúčajú vypnúť telefóny, alebo minimálne nerušiť ostatných hlasnými rozhovormi a celkovo tu vládne príjemná atmosféra. Ani neviem či sa slovami dajú opísať moje pocity…

Do týchto termálnych kúpeľov môžu ísť deti od 5 rokov vyššie. Aj deti platia za vstup plnú sumu ako dospelý človek..

Slniečko svietilo a hoci je ešte jarné a zubaté, príjemne zohrievalo tvár. Unavené končatiny boli zrazu v teplej liečivej vode úplne ľahké a v bublinkách prírodnej výrivky sa úplne rozpustili všetky zlé myšlienky a starosti predchádzajúceho obdobia. Okolo 18 večer, v čase aperitívu sme si prvýkrát povedali, že by bolo príjemné pripiť si na tie moje narodeniny. Marco šiel za recepčnou SPA, a hoci to zvyčajne nerobia, urobili nám výnimku a mohli sme otvoriť fľašu ružového spumante z ich výroby priamo v bazéne. Prvý pohár sme vypili hneď, neviem či to bolo tým slastným opojením šťastia alebo smädom, ale chutilo mi ako keby som spumante nikdy predtým nepila. Syn dostal prírodný marhuľový džús. Štrngli sme si spolu všetci traja a ja som cítila len jedno: Obrovskú vďačnosť za toto všetko.  Mimochodom, kratšie video z raja si môžete pozrieť na mojom instragramovom profile veronika_dolcevita

Z tohto dňa mám tisíc krásnych fotiek, ale táto jeho atmosféru vystihuje najdokonalejšie.

Okolo 19:00 sme sa vrátili na izbu a plán bol jasný: sprcha, narodeninové telefonáty s rodinou a kamarátkami, pekné šaty a smer reštaurácia. Asi všetci veľmi dobre pochopíte, čo pre nás po toľkých mesiacoch znamenalo jesť v reštaurácii. Fantastické jedlo, ktorého suroviny sú z 90% vypestované alebo chované priamo na tejto agrofarme sú zárukou kvality a gurmánskeho zážitku.
 A nie len to. Vyrábajú tu aj vlastné biodynamické víno, čo znamená, že pri jeho výrobe, naozaj ale naozaj, nepoužívajú žiadne chemické prostriedky a jedná sa o čisto prírodný produkt. Červené víno „Solatio“ výborne dopĺňalo výber našej večere.

„Il Rinascimento“, aké symbolické!

Zatiaľ čo Marcov výber bol mäsitejší, ja skôr tiahnem k zeleninovým vegetariánskym jedlám. A syn? Ten si zvolil svoje obľúbené domáce cestoviny „maltagliati“ s paradajkovou omáčkou, ktorá chutila ako od babičky. Sladký dezert na záver a potom sme sa skotúľali do nášho apartmánu. Ešte dlho sme sedeli na terase a užívali ten pokoj, zatiaľ čo syn spokojne odfukoval v izbe. Buon Compleanno a me! Bol to krásny narodeninový deň, jeden z najkrajších v mojom živote.

Výber z jedál, ktoré sme mali v našom večernom menu. Najviac sa oplatí kúpiť polpenziu s večerou aj raňajkami. O gurmánsky zážitok budete mať postarané, za to vám ručím.

Na druhý deň sa Lorenzo zobudil už ráno o 7. Nechali sme Marca spať, rýchlo sme sa obliekli a dali si rannú prechádzku medzi olivovníkmi a vinicami. Okolo ôsmej sme však urobili budíček a ukázali mu všetky zvieratá, ktoré sme v areáli videli. Sprevádzal nás biely maremmánsky ovčiak „Mirtillo“, ktorý nás doprovodil až na raňajky. Tie pozostávali z domácich produktov ako vajíčka, jogurt, syr, marmeláda, chlebík, ovocie a čaj či kávička, ktoré nám naservírovala pani Maria priamo na náš stôl.

Po raňajkách sme šli zaplatiť, a na naše prekvapenie nám ponúkli ešte jeden vstup do kúpeľov. Len tak. Lebo sa im chcelo. A my sme ostali. V sobotu ráno tam už bolo tých ľudí viac a aj počasie sa zamračilo, ale predstavte si ten pocit, že ste v teplej vode, na hlavu vám padajú drobné kvapky dažďa a vy nič nemusíte, nikam sa neponáhľate a ste len tu a teraz. Aj toto je pre mňa jeden zo základných pilierov „La dolce vita“. Vedieť si vychutnať prítomný okamih a uvedomele prežiť svoje chvíľky šťastia.

ooo happy day, ooo happy day

A viete čo? Recepčná v SPA (tá , čo tu bola aj včera) nám povedala, že za celý ten čas, čo tam pracuje, ešte nezažila tak slušne vychované dieťa ako je náš syn a veľmi ho vychválila. Všetky mamy si asi vedia predstaviť, akú hrdosť som v tom momente cítila. Lietala som meter nad zemou.

Rozprávková cesta z izby až do termálneho raja.

La Cerreta je miesto plné pozitívnej energie, ktorú tu dýchate úplne všade: medzi rastlinami, medzi stromami, prechádzkami v lese, alebo pozdĺž idylických toskánskych kopcov. Jedným z miest, kde viac než inde vládne sila prírody, v ktorej sa miešajú jej zabudnuté harmónie, je termálny prameň, pravý a vlastný „prúd života“ tejto usadlosti. Tento prameň majitelia objavili úplne náhodou, ako nečakaný dar od prírody. „Hľadali sme studňu a našli sme prameň termálnej vody, prírodne teplej a bohatej na vzácne elementy, ktoré majú priaznivé účinky na telo a pre dušu. Dar z nebies!“

Prírodné bazéniky, v ktorých sa premenlivo strieda teplota vody. Ideálny spôsob na otužovanie a posilnenie imunity.

La Cerreta nie je len obyčajná dovolenka v termálnych prameňoch či na agrofarme. Je to životný štýl. Znamená  aj oslobodenie sa od freneckých rytmov a ruchov mesta, od otroctva televízora a internetu, od pracovných schôdzok a od telefónu, ktorý vyzváňa každú chvíľu. Aby ste si darovali to najvzácnejšie, čo máte k dispozícii: čas. Čas pre seba, čas na započúvanie sa do prírodných podnetov, ktoré nám príroda ponúka dennodenne a ktoré často zanedbávame. Základom je uvedomiť si to, precítiť momenty a žiť život v prítomnosti. Tu a teraz.

Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.