Jarná dovolenka v Toskánsku: Inšpirujte sa domácimi

Vlnité kopce sú ešte zelenšie ako inokedy, rozkvitnuté kvety rozvoniavajú po okolí, vtáčiky štebotajú a chuť zatúlať sa v neznámych uličkách je o čosi vyššia ako doposiaľ. Vyzuť si topánky a zaboriť ich do slnkom prehriateho piesku, nebojácne ich namočiť vo vlnách Tyrhenského mora, tvár si nechať pohľadiť teplými slnečnými lúčmi a vlasy nech rozveje  prímorský vánok. Láka vás táto predstava? Tak čítajte ďalej, pretože vám prezradím to, čo na jar robia v Toskánsku domáci, a čo si nesmiete nechať ujsť ani vy. 

Keď si pomyslím na toskánsku jar, ako prvé, na čo si spomeniem, sú rozkvitnuté lúky a sýte farby, ktoré vždy navodia dobrú náladu.

Bella stagione, ako jej hovoria Taliani, je tu. Pekné ročné obdobie, na ktoré sme všetci tak túžobne čakali. Tento rok azda o niečo viac, lebo táto zima akosi nie a nie skončiť. Všetci teraz potrebujeme počuť pekné slová, obklopiť sa príjemnými ľuďmi a zaobstarať si dostatok pekných zážitkov, aby sme mali z čoho rozkvitať. Pamätám si, ako som sem pred desiatimi rokmi dorazila, a toskánska jar ma úplne omámila. Všetko sa mi zdalo zelenšie, farebnejšie, voňavejšie, chutnejšie. Ale veď áno, inde sa tráva vždy zdá byť zelenšia, ako doma, že? Ibaže tie jarné farby sú tu aj po rokoch rovnako intenzívne, ako vtedy pred rokmi. Vtedy som cestovala sama so sebou, teraz je to skôr o tom, aby bol spokojný každý člen rodiny. Jarné mesiace sú ako stvorené na spoznávanie okolia a jeho krás. S rodinou, vo dvojici, s kamarátmi, solo. Jarné Toskánsko je jednoducho nádherné.  

Ružové víno skvele dopĺňa toskánske delikatesy a na jar sa jeho osviežujúca chuť dostane do všetkých chuťových buniek. Vyskúšajte!

Florentské záhrady


Vo Florencii som raz strávila tri krásne jarné mesiace, na ktoré s láskou spomínam. Prechádzka centrom je vždy veľmi príjemná, ale na jar odporúčam navštíviť aj niektorú z krásnych toskánskych záhrad. Ja vždy rada pobudnem v „Il Giardino delle Rose“- „Záhrada ruží“, ktorá je nad mestom a pár krokov od nej nájdete aj známe námestie „Piazzale Michelangelo“. V tejto záhrade,  ktorá je posiata ružovými záhonmi, nie je náročné snívať a tešiť sa zo života. Nájdite si svoju lavičku, a dívajte sa na ten najkrajší výhľad, ktorý mesto ponúka. Celé mesto ako na dlani môžete mať práve tu.

Celú Florenciu ako na dlani budete mať z nádhernej ružami posiatej záhrady „Il Giardino delle Rose“.

Rozkvitnuté Chianti

Oblasť Chianti, ktorá je len pár kilometrov pod Florenciou a je typická svojimi kľukatými cestami pozdĺž viníc a olivových hájov je presne tá, ktorú veľmi pravdepodobne poznáte z filmov. A teraz si predstavte toto všetko, ale s rozkvitnutými vlčími makmi pri ceste. Môj tip na to, ako si najviac vychutnáte rozprávkovú krajinu v Chianti, je požičať si symbolickú Vespu a prebrázdiť si na nej celú krajinku. Všetky tie vinice, kopce, a malé dedinky sú úplnou idylkou, ktorú vám odporúčam zažiť. V oblasti Chianti nájdete krásne historické usadlosti, kde čas zázračne stojí a budete si pripadať ako v rozprávke. Tiež je to výborná poloha, ak máte pri vašej ceste Toskánskom v pláne navštíviť Florenciu, Sienu, San Gimignano či Montepulciano.

Výhľad na typickú toskánsku krajinu v Chianti z Agriturismo Tenuta Branca.

TIP: Ak by som sa mala vybrať na jar do Toskánska ja, a spoznať ho celé, tak by som si zvolila najprv pár dní v nádhernom Chianti, a odtiaľ by som sa neskôr presunula na toskánske pobrežie.

Morský vánok na jar

Bude sa dať na jar kúpať v mori? Áno aj nie, to závisí len vás a na tom, akí ste otužilí. Domáci sa zvyčajne ešte nekúpu, ale to neznamená, že vy sa okúpať nemôžete. Ak vám však môžem poradiť, nespájajte si toskánske pobrežie len s kúpacou sezónou. Veď je tu toľko iných krásnych možností. Vedeli ste napríklad, že veľká časť pobrežia je lemovaná píniovým lesom, kde sa môžete prechádzať, bicyklovať alebo aj piknikovať? Moja obľúbená časť je 5kilometrový úsek medzi Marina di Cecina a Marina di Bibbona, kde je pláž úplne divoká a je ako stvorená pre prechádzky. V Marina di Cecina majú mnohé reštaurácie prestreté stoly aj na pláži, takže si môžete vychutnať vaše „spaghetti alle vongole“ s krásnym výhľadom. A nie len to, po obede si môžete zdriemnuť na lehátkach, ktoré sú v tomto období vyložené pre hostí len tak ako servis navyše a nemusíte za ne platiť. (Toto sa vám tu počas leta zaručene nestane).  

Pláž v Marina di Cecina má na jar úplne inú atmoseféru ako v lete. V tomto období tu vládne pokoj a pláže sú ešte všade voľné.

Perla toskánskeho pobrežia: Castiglioncello!

Jedným z mojich najobľúbenejších miest na toskánskom pobreží je malé prímorské mesto Castiglioncello. Toto mesto má svoju vlakovú stanicu, takže sa sem bezstarostne dostanete vlakom napríklad aj z Florencie. My si sem často robíme výlet vlakom, aj keď cesta z Ceciny so všetkým trvá 10 minút. Castiglioncello lemuje nádherný píniový les „Pineta Marradi“, kde okrem iného nájdete fontánu, minigolf, kolotoče, a to najkrajšie detské ihrisko, aké som kedy videla. Pár krokov odtiaľ vedie príjemná promenáda po pobreží, vhodná na prechádzky aj s malými deťmi, či s kočíkom. V centre mesta nájdete reštaurácie aj príjemné lokály. Niet divu, že sa tu v 50-tych rokoch schádzala celá filmová smotánka.  Viac tipov na to, kde sa môžete zabaviť s vašimi deťmi, a tiež na moje obľúbené pláže v Castiglioncelle, nájdete v e-booku „Po Toskánsku s deťmi“. 

Minigolf, detské ihrisko, pláž, krásne more, výborné jedlo a zmrzlina… Aj takto môže vyzerať „la dolce vita“ s deťmi v Castiglioncelle.

Vínna cesta

Jarné mesiace sú ideálnym obdobím aj na ochutnávanie toho, čo tento krásny kút zeme najviac reprezentuje: víno a olivový olej. Len 15 kilometrov od toskánskeho pobrežia nájdete nádhernú vínnu oblasť Bolgheri, ktorá vedie od mesta Bibbona až po slávne Castagneto Carducci. Po tejto ceste, známej aj ako „La Bolgherese“ nájdete samé zaujímavé vinárstva a príjemné reštaurácie, kde si môžete posedieť v príjemnom prostredí olivových hájov a pochutnať si pri tom na rôznych toskánskych špecialitách. Na tejto ceste nájdete aj jedinečný koncept Bolgheri Green, kde si môžete dopriať aperitívo, lokálne vína, ale aj chutné vegetariánske pokrmy, ktoré sú pripravované z toho, čo vyprodukuje záhradka majiteľov. Ja na tomto mieste milujem ten pocit slobody, možnosť posedieť si na koberci na tráve, dívať sa na okolitú krásu a pomaličky pri tom ochutnávať napríklad tanier s rôznymi druhmi syra, ktoré tak úžasne dopĺňajú toskánske vína. 

Bolgheri Green je miesto, kde sa počas príjemných jarných dní stretávajú všetci. Domáci, aj turisti.

Ach tie božské kúpele!

Jarné mesiace si priam žiadajú ponoriť sa do horúcich termálnych prameňov, ktorých je v Toskánsku neúrekom. Určite ste už počuli o Saturnii, kde sú prírodné kúpele otvorené celoročne a úplne zadarmo. Ja to tam mám tiež rada, ale mám pocit, že za posledné roky sa z toho stala skôr turistická atrakcia ako miesto na oddych. Podobným štýlom sa nesú aj kúpele v Petriolo alebo Bagni San Filippo. Aj preto by som vás najskôr poslala do Sassety, kde majitelia agrofarmy úplne náhodou objavili termálny prameň, vďaka ktorými sa stali jedným z najznámejších kúpeľov v okolí. Samozrejme, za tieto kúpele sa platí, musíte si vopred rezervovať miesto, a vstup s deťmi je povolený od veku 5 rokov. Celý článok o týchto kúpeľoch, nájdete tu—->>> A ak by ste chceli okúpať v teplej slanej vode, tak v Marina di Castagneto Carducci, v hoteli Tombolo Talasso Resort nájdete tú najlepšiu SPA s thalassoterapiou, akú si len viete predstaviť. Nemusíte byť priamo ubytovaní v hoteli, ale musíte si vopred rezervovať miesto.

Kúpele a termálne pramene sú na jar veľmi obľúbené a vyhľadávajú ich aj domáci.

Kde sa ubytovať a čo ešte ochutnať? 

Všetko toto, čo vyššie spomínam, je v dostupnej blízkosti rodinného hotela Agriturismo Campallegro s plne vybavenými apartmánmi na toskánskom pobreží. Okrem toho, že si môžete užiť pokoj v tichej zelenej oáze a pozorovať tu tie najkrajšie morské západy slnka, môžete ochutnať aj tie najlepšie toskánske výrobky. Olivový olej, nakladané artičoky v olivovom oleji či pomazánka z artičokov ako predjedlo, za tým špagety s chutnou paradajkovou omáčkou a ak chcete, tak aj pohár lokálneho vína. Toto všetko zoženiete na recepcii, alebo v obchode Mediterranea Belfiore len 200 metrov od agriturismu, takže máte zaručený prísun kvalitných surovín „a chilometro zero“, ako tomu hovoria domáci, a znamená to, že sú výrobky 100% lokálne a dostanú sa prakticky z poľa priamo na váš stôl. Takže ak nechcete chodiť po reštauráciách, tak si takúto hostinu kedykoľvek pripravíte aj sami a vychutnáte si ju trebárs na terase vášho apartmánu. Viac o Agriturismo Campallegro sa dočítate tu —->>>

PS: Ak by ste však chceli skôr piknikovať pri západe slnka pri mori, tak si svoj piknikový kôš s toskánskymi dobrotami môžete objednať v Mediterranea Belfiore, kde si ho vyzdvihnete a potom je už len na vás, kam sa vyberiete. Tie najlepšie tipy vám samozrejme veľmi rada poskytnem aj ja.  Ach milá jar, aká si len krásna!

Som novinárka a autorka e-booku "Po Toskánsku s deťmi. Už 10 rokov žijem na toskánskom pobreží, milujem písanie a fotenie a prostredníctvom mojich príbehov a fotografií vás rada prenesiem do milovaného Talianska, kde vás pozývam nahliadnuť do povestnej "La Dolce Vita". Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.